FOTO ȘI VIDEO Dinamo a luat caimacul! Ce s-a întâmplat în finala Supercupei României cu CSM Constanța

Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 20 August 2023, 22:59
Data actualizarii: Duminica 20 August 2023, 23:04

Dinamo Bucureşti a cucerit Supercupa României la handbal masculin pentru a şasea oară, după ce a învins-o pe CSM Constanţa cu scorul de 26-25 (12-9), duminică, în finala turneului Final Four găzduit de Sala Dinamo din Capitală.

Din articol
  • Dinamo a mai câştigat trofeul în 2016, 2018, 2019, 2020 şi 2022.

CSM Constanţa, deţinătoarea Cupei României, a început mai bine şi a condus cu 6-3 (min. 10), dar Dinamo a punctat de patru ori la rând şi a preluat controlul, la pauză având un avans de trei goluri, 12-9. Repriza a doua a fost una echilibrată, dar campioana a fost echipa care s-a aflat mai mult în avantaj pe tabelă, de câteva ori şi la două goluri, 19-17, 20-18, 25-23.

Akimenko, MVP

Andrii Akimenko a fost cel mai bun marcator al echipei antrenate de Xavi Pascual, cu 6 goluri. Călin Dedu a înscris 4 goluri, Luka Cindric 3, Ante Kuduz 3, Dan Racoţea 2, Nicuşor Negru 2, Miklos Rosta 2, Javier Humet 2, Ali Zein 1, Lazar Kukic 1.

Vladimir Cupara a apărat 6 aruncări, iar Saeid Heidarirad a apărat 2.

Pentru CSM Constanţa au marcat Valentino Ravnic 4 goluri, Andrei Drăgan 4, Nikolai Aliohin 4, Vitali Komogorov 3, Strahinja Stankovic 3, Ionuţ Nistor Ioniţă 2, Gabriel-Cristian Ilie 2, Daniel Susanu 2, Irakli Cikovani 1.

Dan Vasile a apărat 8 şuturi.

Echipa de la malul Mării Negre rămâne cu patru Supercupe în palmares, obţinute în 2008, 2011, 2013 şi 2014.

În finala mică, CS Minaur Baia Mare a întrecut-o pe CSU Suceava cu 47-43. De la învingători s-au remarcat Gabriel Cumpănici 8 goluri, Robert Nagy 7, Tudor Botea, Nemanja Ratkovic, Viorel Fotache, câte 5 goluri. Cei mai buni marcatori ai sucevenilor au fost Răzvan Gavriloaia 8 goluri, Claudiu Andrei Lăzurca 8, Vencel Csog 6.