Cu un pas in sferturi! UCM Resita 31-20 (16-8) MRK Vardar Skopje

Challenge Cup MRK Vardar Skopje UCM Resita Handbal
Data publicarii: Sambata 14 Februarie 2009, 18:10
Data actualizarii: Duminica 15 Februarie 2009, 00:21
Handbalistii lui Aihan Omer continua cursa pentru inca un trofeu european. Resita a castigat la scor, in optimile Challenge Cup, cu macedonenii de la MRK Vardar Skopje: 31-20. Resita este detinatoarea Challenge Cup din ultimele doua sezoane!

In direct la Sport.ro si www.sport.ro, Resita s-a pornit greu cu a treia echipa din Macedonia: dupa 16-8 la pauza, UCM Resita s-a impus cu 31-20, avand prima sansa la calificarea in sferturi, la capatul unei partide in care apararea si paradele portarului Nenad Damjanovici (41 de ani, 24 interventii) au fost principalele "arme" in obtinerea victoriei.

Marcatorii echipei UCM Resita au fost Irimescu 8 goluri, Paraianu 5, Ciubotariu 5, Rohozneanu 3, Pasici 3, Tucanu 2, Kraus 2, Butulija 1, Cuciula 1, Pancu 1.

Inaintea meciului s-a tinut un moment de reculegere in memoria handbalistului Marian Cozma, care a fost inmormantat vineri, la cimitirul Pipera din Capitala.

Returul dintre UCM Resita si MRK Vardar Skopje se va disputa in 22 februarie, de la ora 18.45, in Macedonia.