CSM Constanța, în grupele principale din EHF European League. Dinamo București, aproape de calificare

EHF European League CSM Constanta Dinamo Bucuresti Handbal Handbal
Data publicarii: Marti 28 Noiembrie 2023, 21:54
Data actualizarii: Marti 28 Noiembrie 2023, 21:59

CSM Constanţa s-a calificat în grupele principale ale EHF European League, după ce a învins pe MOL Tatabanya KC, 28-25, pe teren propriu, în penultima etapă din Grupa H.

CSM Constanţa a dominat jocul şi s-a impus fără emoţii, fiind neînvinsă înaintea ultimei etape.

Echipa antrenată de George Buricea, care a eliminat-o în turul preliminar pe finalista din sezonul trecut, Fraikin BM. Granollers, a câştigat grupa indiferent de rezultatul din ultima etapă.

În ultima etapă, pe 5 decembrie, se vor juca partidele Sporting Lisabona - CSM Constanţa şi MOL Tatabanya KC - KGHM Chrobry Glogow.

Dinamo București, la un pas de calificare

CS Dinamo Bucureşti a învins categoric pe RK Izvidac, 40-24, în deplasare, la Ljubuski, într-un mci din Grupa G a EHF European League.

Dinamo, care în tur s-a impus cu 52-24, a făcut un pas important spre calificarea în grupele principale ale competiţiei.

Fuchse Berlin conduce în clasament, cu 10 puncte, urmată de Dinamo, 6 puncte, Chambery Savoie Mont Blanc Handball, 4 puncte, RK Izvidac, 0 puncte. Primele două clasate se califică în grupele principale.

Ultimele meciuri vor avea loc pe 5 decembrie, Fuchse Berlin - RK Izvidac şi Dinamo - Chambery Savoie Mont Blanc. Dinamo se poate califica în faza următoare şi cu o înfrângere, având în vedere că în tur a învins echipa franceză cu 28-21.