CM de handbal feminin semifinale cm de handbal feminin Handbal
Data publicarii: Vineri 17 Decembrie 2021, 22:40
Data actualizarii: Vineri 17 Decembrie 2021, 23:19

CM de handbal feminin se încheie duminică.

UPDATE 23:00 | Norvegia s-a calificat în finala Campionatului Mondial. Nordicele au fost mult prea puternice pentru reprezentativa țării gazdă și s-a impus categoric, scor 27-21. Chiar dacă la pauză meciul părea destul de strâns, în a doua repriză, Norvegia și-a arătat valorea și nu a mai lăsat partida să-i scape de sub control.

UPDATE 20:00 | Franța este prima echipă calificată în finala Campionatului Mondial de handbal. Campioana olimpică de la Tokyo și-a arătat superioritatea spre finalul partidei și a reușit să se impună la un gol diferență, scor 23-22, în fața Danemarcei. Nordicele au condus aproape întreg meciul, însă în ultimele minute nu au mai reușit să facă față forței franțuzoaicelor.

Franța - Danemarca (azi, ora 18:30) și Norvegia - Spania (azi, ora 21:30) sunt confruntările de la Campionatul Mondial de handbal feminin, competiție la care România a terminat pe locul 13.

Șeful FRH spus că ținta tricolorelor e o clasare între primele 10 națiuni însă chiar dacă nu au intrat în obiectiv, elevele lui Adi Vasile au arătat în diverse fragemente ale jocurilor că pot suplini absența Cristinei Neagu.

Interul stânga nu s-a retras din națională, dar a decis să nu participe la turneul final din Spania. Nu numai Neagu a fost absentă, ci și centrul Eliza Buceschi, accidentată, în timp ce Denisa Dedu e însărcinată.