Buducnost - Rapid 30-30 | Campioana României, neînvinsă în Liga Campionilor în acest sezon!

cs rapid Liga Campionilor la Handbal Feminin Handbal
Data publicarii: Sambata 15 Octombrie 2022, 20:51
Data actualizarii: Sambata 15 Octombrie 2022, 20:53

Campioana României își continuă parcursul bun în Liga Campionilor!

CS Rapid Bucureşti a încheiat la egalitate cu echipa muntenegreană Buducnost BEMAX Podgorica, 30-30 (10-13), sâmbătă, în deplasare, într-un meci din Grupa B a Ligii Campionilor la handbal feminin.

Finalul a fost pe muchie de cuţit, Rapid reuşind să preia conducerea în ultimul minut, prin golul marcat de Alexandra Lacrabere, din aruncare de la 7 metri, însă gazdele au egalat cu câteva secunde înainte expirarea timpului regulamentar, prin Matea Pletikosic.

Campioana României rămâne astfel neînvinsă în primul său sezon în Champions League.

Echipa antrenată de Carlos Viver a început bine jocul şi a condus cu 6-4, 8-6 şi 9-7, dar Buducnost a revenit după patru goluri consecutive, intrând la pauză cu un avans de trei goluri pe tabelă, 13-10.

Buducnost a fost în avantaj în marea majoritate a timpului în repriza secundă, însă Rapid a reuşit să egaleze de câteva ori, iar în final a scăpat victoria printre degete.

Pentru Rapid au înscris Marta Lopez Herrero 7 goluri, Sorina Grozav 7, Ainhoa Hernandez Serrador 5, Dorina Korsos 3, Alicia Fernandez Fraga 3, Alexandra Lacrabere 3, Eliza Buceschi 2.

Portarul Ivana Kapitanovic a încheiat cu 9 mingi apărate (32,14%), iar Diana Ciucă a parat 3.

Golurile gazdelor au fost reuşite de Milena Raicevic 12, Ivona Pavicevic 8, Matea Pletikosic 5, Ivana Godec 2, Adriana Cardoso de Castro 2, Natasa Corovic 1.

Armelle Attingre a apărat 17 aruncări (36,17%).

Au arbitrat Maike Merz şi Tanja Kuttler (ambele din Germania), iar delegat EHF a fost grecul Sotiris Migas.

Tot sâmbătă, Kastamonu Belediyesi GSK a obţinut prima sa victorie în grupă, 26-23 cu Lokomotiva Zagreb. Duminică sunt programate partidele Storhamar Handball Elite - Gyori Audi ETO KC şi Team Esbjerg - Metz Handball.