Victorie mare pentru Oltchim! Visam la semifinale! Zvezda 23 - 26 Oltchim! Vezi clasamentul:

Handbal
Data publicarii: Sambata 02 Martie 2013, 16:24
Data actualizarii: Sambata 02 Martie 2013, 16:31

LIVESCORE din 195 de campionate pe m.sport.ro!

Campioana Oltchim Ramnicu Valcea a invins in deplasare, cu scorul de 26-23 (13-15), formatia rusa Zvezda Zvenigorod, in cea de-a patra etapa din grupa principala 2, din Liga Campionilor.

Macinata de problemele interne din club, dar si condamnata sa castige in drumul spre semifinale, Oltchim a inceput motivata meciul din Rusia, dar adversara a fost si ea artagoasa (0-1 si 3-1, min. 9). Dupa un sfert de ora, tot Zvezda se afla la conducere, 5-4, in pofida paradelor excelente ale Silviei Navarro. Bulatovici a adus egalarea (min. 16, 5-5), dar Oltchim a continuat sa rateze cu usurinta atacurile (9-6. min. 22). Au urmat si momente mai bune de joc pentru valcence, 11-11 (min. 26), chiar daca Bulatovici a fost tinuta "om la om" si a reusit greu sa mai combine cu colegele sale.

Stanca a readus avantajul, 11-12 (min. 28), dar Zvezda a ripostat categoric in doar un minut, 14-12. La pauza: 15-13.

La reluare, tot gazdele au fost in prim-plan, 17-13 (min. 35), cea mai mare diferenta de scor. Intrarea Paulei Ungureanu a adus noroc insa Oltchimului, care a redus la 17-16 (min. 40), poarta fiind "inchisa" (5 interventii in primele 8 minute, 11 in total). in minutul 45, Zvezda avea avantaj de un gol, 19-18, Paula Ungureanu a aparat de la 7 metri, aducand un plus de moral echipei, care a egalat prin Bulatovici, 19-19. Ionela Stanca a marcat pe contraatac, pentru 20-21 (min. 50), Bulatovici a marit la 20-22 (min. 52), sperantele revenind in tabara campioanei Romaniei. Zvezda a intrat rapid la time-out. La reluare, Meirosu a marcat pentru 20-23, Managarova a dus scorul la 20-24 (min. 55), iar din acel moment, Zvezda nu a mai putut intoarce soarta partidei, desi a luptat pana in ultima clipa. Oltchim a obtinut o victorie pretioasa, care ii mareste zestrea de puncte in grupa la 4, la fel ca si Krim Ljubljana. Zvezda ramane cu 0 puncte.

Marcatoare:

Zvezda - Postnova 6 goluri, Marennikova 6, Uskova 4, Vyakhireva 3, Lobach 2, Lacrabere 1, Khavronina 1

Oltchim - Bulatovici 7 goluri, Meirosu 4, Managarova 3, Manea 3, Stanca 3, Nechita 2, Bradeanu 2, Farcau 1, Barbosa 1.

In primele trei partide din grupa, Oltchim a cedat in fata unguroaicelor de la FTC Budapesta, cu 22-23, si a slovenelor de la Krim Ljubljana, cu 24-28, iar pe Zvezda a invins-o, cu 29-25.

Derbiul dintre primele doua clasate in grupa 2, Krim (4 puncte)-FTC Budapesta (6), va avea loc duminica.

Campioana Romaniei mai are de jucat meciurile cu FTC, in deplasare (9 martie) si cu Krim, pe teren propriu (17 martie). Primele doua clasate in fiecare grupa vor obtine calificarea in semifinalele Ligii Campionilor.

In sezonul trecut, Oltchim a fost eliminata in semifinale, de Gyor ETO, formatia care a pierdut ulterior trofeul, in fata celor de la Buducnost.

Obiectivul echipei Oltchim in actuala stagiune este castigarea Ligii Campionilor.