4 goluri in 37 de minute cu Algeria! Romania pierde RUSINOS cu Algeria, 14-15! Avem sanse MINIME la calificare:

Romania Algeria Campionatul Mondial Handbal
Data publicarii: Luni 17 Ianuarie 2011, 20:37
Data actualizarii: Luni 17 Ianuarie 2011, 20:45

Romania a facut cea mai RUSINOASA repriza din istoria handbalului romanesc! Romania a terminat meciul cu Algeria inscriind doar 14 goluri. Mai mult, Romania a pierdut meciul in ultima secunda si in superioritate numerica.

Romania - Algeria, cele mai importante faze:

Min 1: Acesta este meciul care ne-ar putea tine in carti pentru calificare! A inceput partida
Min 2: Romania egaleaza, dupa un inceput bun al algerienilor
Min 2: Vali Ghionea reuseste un gol superb
Min 3: Aruncare peste poarta a algerienilor! Algeria a pierdut si ea primele doua meciuri de la Mondial
Min 3: Romania trece in avantaj prin golul lui Marius Novanc
Min 4: Ghionea este la al doilea gol. Eliminare de 2 min impotriva Romaniei. Mihai Popescu apara senzational
Min 5: Ghionea arunca in portarul africanilor, Romania este in inferioritate. Algeria inscrie
Min 6: Romania rateaza un atac!
Min 7: Interul stanga al Algeriei aluneca si se accidenteaza urat. Este cel mai important jucator al Algeriei
Min 8: Prima eliminare din tabara algerienilor
Min 9: Bolta a lui Ghionea, dar mingea se duce in bara
Min 9: Aruncare de la 9 m pentru Algeria.
Min 10: Algerienii arunca de la distanta in bara.
Min 10: Aruncare de la 7 pentru aparare in semicerc. Florea arunca in vinclu
Min 12: Atac sustinut pentru Romania, gol Ghionea ( Romania a marcat pe contraatac doar 7 goluri in 2 partide)
Min 13: A revenit interul stanga al algerienilor. Aruncare de la 9 m
Min 14: Mihai Popescu apara, Romania pleaca pe contraatac. Ghionea inscrie dintr-o pozitie imposibila (Ghionea este la golul 4 in acest meci).
Min 15: Prima aruncare de la 7 m pentru Algeria. Apara Mihai Popescu
Min 16: Novanc inscrie al doilea gol pe contraatac, dupa ce algerienii au marcat si ei
Min 19: Florea rateaza prima aruncare a lui de la 7 m de la acest campionat mondial
Min 19: TIME-OUT solicitat de Algeria. "Hai sa ne distantam", le spune antrenorul jucatorilor nostri
Min 20: Ghionea este eroul Romaniei, a marcat 5 din cele 9 goluri ale Romaniei
Min 21: Ghionea pleaca pe contraatac si faulteaza in atac
Min 22: Eliminare de 2 min pentru Andrei Savenco
Min 23: Aruncare de la 9 m pentru Romania.
Min 24: TIME-OUT cerut de Vasile Stanga, care ii cearta pe jucatori
Min 24: Interul stanga al algerienilor este cel mai bun jucator pana acum
Min 25: Algeria se apropie periculos. Novanc rateaza de pe semicerc.
Min 26: 7 m pentru Algeria. Algerienii marcheaza si apropie la 2 goluri. Urat!!!! Am primit 3 goluri in 4 min
Min 29: Jurca arunca pe directia portii, Romania nu a mai marcat de 5 minute
PAUZA: Romania 10-8 Algeria!
Min 30: Incepe repriza a doua si Romania cauta golul, bara sta in calea lui Ghionea
Min 32: Eliminare pentru Savenco, Romania este in dificultate
Min 33: Algeria marcheaza prin interul stanga
Min 35: IN SFAAARSIT! Ghionea marcheaza cu o super bolta
Min 36: Vasile Stanga este extrem de nervos pe jucatorii lui
Min 36: Nu reusim sa marcam in superioritate numerica
Min 37: Algerienii calca semicercul
Min 38: Romania scapa de o eliminare, dar jucatorii lui Stanga gresesc foarte mult. Romania a marcat un singur gol in 17 minute
Min 42: Eliminare de 2 minute pentru Novanc! Se complica lucrurile pentru Romania
* Mihai Popescu a aparat 12 mingi pana acum!
Min 43: Romania marcheaza in inferioritate!
* Am reusit doar 2 goluri in 20 de minute
Min 44: Savenco greseste si Algeria marcheaza
Min 45: Algeria marcheaza din nou dupa o bolta superba
Min 46:
Puternicul Andrei Savenco marcheaza primul lui gol in aceasta partida
Min 49: Iulian Stamate scoate o lovitura de la 7 m! NUUUUUU, bara il incurca din nou pe Ghionea! A doua lovitura de la 7 m ratata! Cat de important era sa marcam
Min 50: NUUUUU! Algeria marcheaza si se apropie la 1 gol! Romania rateaza un atac
Min 51: Ghionea arunca din nou in bara! A incercat o executie pretentioasa si s-a si accidentat
Min 52: IMPOSIBIL!!!! Savenco scapa singur cu poarta goala si da in bara! Mai sunt 8 minute pana la final
Min 53: Vasile Stanga isi pune mainile in cap! Romania rateaza incredibil
Min 54: NU SE POATEEEE! Algeria egaleaza! Avem nevoie de un gol, dar Romania greseste din nou incredibil! Am avut 5 goluri in plus....
Min 57: Ratam inca un atac... in 34 de minute am dat 3 goluri! Prea putin
Min 58: INCREDIBIL! Algeria preia conducerea! Romania a condus cu 10-5! Vasile Stanga cere TIME-OUT
Min 59: Eliminare de 2 min la Algeria! Dar... Romania arunca PE LANGA poarta
Min 59: Time-out solicitat de africani! Am inscris 13 goluri intr-un meci cu Algeria.. in minutul 24 era 10-5 pentru Romania!
Min 59: Romania egaleaza, dar PIERDE meciul cu Algeria in ULTIMA SECUNDA si in superioritate numerica! Este rusinos! Vasile Stanga catre jucatori: "Nu avem minte", cu parere de rau ii dam dreptate.

Romania ramane cu zero puncte in grupa C.

Marcatorii Romaniei au fost Ghionea 7 goluri, Florea 2, Novanc 2, Fenici 1, Savenco 1, I. Stamate 1, in timp ce Algeria i-a avut in prim-plan pe Berkous si Boultif, ambii cu cate 4 goluri.

In primele doua intalniri din grupa C, Romania a cedat in fata Croatiei, 21-27, si a Danemarcei, 30-39. Marti este zi de pauza in grupa C, Romania urmand a juca miercuri, cu Australia.

Primele trei clasate din fiecare din cele patru grupe se califica mai departe, acesta fiind si obiectivul nationalei Romaniei, la CM din Suedia. Meciurile din grupele principale vor incepe in 22 ianuarie.

La editia din 2009, tricolorii s-au clasat pe locul 15, dupa 14 ani de absenta de la un turneu final de CM.

Reactii dupa meci:

"Incercam sa facem lucruri mai bune", a spus Ghionea dupa meci.

"Nu am fost in stare sa dam gol mai mult de o repriza. E rusinos. Nu am o explicatie pentru ce s-a intamplat azi. Am ratat enorm. Nu cred ca mai avem sanse de calificare. Nu stiu ce se intampla daca batem Serbia”, spune Iulian Stamate.