FOTO "Sunt viu". Cum arată Rudiger după accidentarea teribilă suferită la golul cu care a calificat-o pe Real în optimile Champions League

Grupe
Data publicarii: Miercuri 12 Octombrie 2022, 08:09
Data actualizarii: Miercuri 12 Octombrie 2022, 08:26

Șahtior Donetsk - Real Madrid, din grupele Champions League, s-a încheiat la egalitate, scor 1-1.

Ucrainenii au condus până în minutele de prelungire după golul reușit de Zubkov, însă s-au văzut egalați în ultimul minut de prelungire, după reușita lui Antonio Rudiger.

În urma acestui rezultat, Real Madrid a acumulat 10 puncte și s-a calificat în optimile de finală ale competiției. RB Leipzig (șase puncte) și Șahtior (cinci puncte) se luptă pentru poziția secundă din grupa F, în timp ce Celtic (1 punct) are șanse minime de a trece mai departe.

Golul lui Antonio Rudiger, marcat de o accidentare teribilă

Fundașul central a înscris golul egalizator cu capul, în urma unei centrări venită din partea lui Toni Kroos. În momentul în care a împins mingea spre poartă, Rudiger nu a mai putut evita contactul cu portarul advers și a fost lovit puternic în față, fiind scos de pe teren cu fața plină de sânge.

"Rudiger are o tăietură pe față, este conștient, vorbește și zâmbește", a declarat Carlo Ancelotti după meci. Fotbalistul urmează să fie supus investigațiilor medicale pentru a stabili cât de gravă este accidentarea.

"Rudiger este un adevărat războinic. Sper că este ok, a făcut orice pentru gol", "Rudiger s-a sacrificat pentru un punct", "Antonio Rudiger este precum un tanc" sunt doar câteva dintre mesajele apărute pe rețelele de socializare.