Data publicarii: Miercuri 09 Decembrie 2009, 00:06
Data actualizarii: Miercuri 09 Decembrie 2009, 08:06
VEZI AICI VIDEO REZUMATE Juventus 1-4 Bayern
Marseille 1-3 Real Madrid
Chelsea 2-2 APOEL
Atletico Madrid 0-3 Porto

Juventus, Atletico Madrid, Liverpool si Marseille sunt numele tari care au picat din Grupele Ligii si merg sa joace in primavara Europa League, in direct la ProTV, Sport.ro si LIVE si gratuit pe www.sport.ro.

Intr-o seara dramatica, Juve a marcat in fata lui Bayern in primele 20 de minute si se vedea deja in optimile ligii, insa nemtii i-au distrus cu 4 goluri date intr-o ora de joc.

Si Milan a trait periculos, pana pe final, care Zurich a cedat, iar Real Madrid a ajutat-o pe AC Milan sa prinda optimile Ligii. In grupa cu Manchester, Wolfsburg a fost depasita de TSKA si joaca in Europa League.

In Grupa D, Atletico Madrid a reusit sa se califice la mustata in Europa League, pe 3, la egalitate cu APOEL, 3 puncte. Golul lui Simao din deplasarea cu Apoel este cel decisiv pentru Atletico si calificarea in primavara Europa League.

VEZI AICI VIDEO REZUMATE

Grupa A: Bayern si Bordeaux in optimi, Juve in Europa League!

Juventus:
Buffon, Martin Caceres, Felipe Melo, Cannavaro, Grosso, Marchisio, Del Piero, Camoranesi, Trezeguet, Diego, Legrottaglie

Bayern: Butt, Van Buyten, Demichelis, Olic, Van Bommel, Lahm, Pranjic, Muller, Badstuber, Schweinsteiger, Gomez

Meci dramatic intre Juventus si Bayern Munchen, in care italienii au inceput partida cu un pas in optimile Ligii. Trezeguet a deschis scorul pentru Juve in minutul 19 al meciului, iar italienii se pregateau de sarbatoare.

Totul a inceput sa se destrame in minutul 30, cand portarul Butt al lui Bayern a dat semnalul revenirii, marcand din penalty. 1-1 a fost la pauza si foarte putini se asteptau la ceea ce avea sa vina in repriza a doua.

In minutul 52 al meciului, Olic a inscris pentru Bayern, iar nemtii erau in acel moment oficial in primavara Ligii. Finalul de meci i-a lasat pe italieni cu apararea descoperita, iar nemtii nu iarta niciodata.

Gomez a marcat pentru 3-1 in minutul 83, pentru ca in minutul 3 al prelungirilor, Tymoschuk sa duca scorul pentru Bayern la 4-1. Juventus se pregateste acum de Europa League, in timp ce Bayern va juca in optimile Ligii.

- Juve venea dupa 2-1 cu Inter, goluri reusite de Chiellini si Marchisio
- Bayern a castigat in ultima etapa cu Mönchengladbach, scor 2-1, goluri reusite de Gomez si Badstuber
- Ribery, Toni, Altintop si Klose au lipsit de la Bayern.
- Juventus era neinvinsa acasa de 16 meciuri in Liga.

Presa din Italia despre Juventus:

Gazzetta dello Sport: “Juventus, saraca! Ce dezamagire!”
Corriere dello Sport: “Milan da, Juve nu!”

Maccabi Haifa 0-1 Bordeaux
0-1, min 13: Jussie

Maccabi Haifa:
Davidovitch, Teixeira, Culma, Dvalishvili, Golasa, Ghadir, Masilela, Keinan, Kayal, Refaelov, Meshumar

Bordeaux: Rame, Fernando, Jurietti, Cavenaghi, Jussie, Bellion, Placente, Wendel, Saivet, Traore, Sane

Bordeaux a surprins total in Grupa A a Ligii Campionilor, unde a dominat de la un capat la celalalt. Cu doar 2 puncte pierdute in 6 meciuri, francezii nu au avut emotii in fata unor adversari la calificare cu nume, Juve si Bayern.

In ultimul meci din Grupa, Bordeaux a invins cu 1-0 la Maccabi Haifa, intr-un meci care nu mai conta la nimic. Maccabi traieste rusinea de a fi una din putinele echipe care nu au dat niciun gol in Liga si au terminat fara un punct cules.

Bordeaux merge alaturi de Bayern in optimile Ligii.

- Maccabi Haifa vine dupa 1-0 cu Bnei Sakhnin, gol reusit de Arbeitman.
- Bordeaux a invins-o cu 1-0 pe PSG in ultima etapa din Franta, gol Plasil.
- De la Haifa lipsesc Boccoli si Katan.
- De la Bordeaux lipseste Henrique

Clasament: 1. Girondins Bordeaux 16 puncte; 2. Bayern Munchen 10 puncte; 3. Juventus Torino 7 puncte; 4. Maccabi Haïfa - 0 puncte.

Grupa B: Manchester si TSKA in optimile Ligii, Wolfsburg in Europa League!

VfL Wolfsburg 1-3 Manchester United
0-1, min 44: Owen
1-1, min 56: Dzeko
1-2, min 83: Owen
1-3, min 90: Owen

Wolfsburg:
Benaglio, Schafer, Ricardo Costa, Josue, Dzeko, Misimovic, Hasebe, Riether, Grafite, Gentner, Barzagli

Manchester: Kuszczak, Evra, Owen, Anderson, Park, Carrick, Nani, Scholes, Welbeck, Fletcher, Gibson

Manchester are un nou numar 7 pe Old Trafford! Adus ca o solutie de rezerva, Owen a preluat tricoul lui Cristiano Ronaldo si a reusit un hat-trick de senzatie in ultima seara a Grupelor Ligii pentru "Diavolii" condusi de Sir Alex Ferguson.

In fata unei echipe care incerca sa scoata pe final o calificare in optimile Ligii, Manchester a asteptat aproape o repriza ca sa deschida scorul. Owen a fost omul potrivit pentru United, iar la pauza englezii au intrat cu 1-0.

La 11 minute dupa reluarea reprizei secunde, Dzeko a reusit sa egaleze pentru Wolfsburg, care statea cu un ochi la TSKA Moscova si evolutia rusilor din Turcia cu Besiktas.

Cu gandul la rezultatul din Turcia, nemtii au uitat de adversara de pe teren, iar Owen a marcat in minutul 83 pentru 2-1, pentru ca tot el sa stabileasca si scorul final, 3-1, in minutul 90.

- United a invins cu 4-0 in Anglia in ultima etapa pe West Ham.
- Nemtii nu au contat pe Santana si Obafemi Martins
- Echipa lui Manchester este decimata: Owen Hargreaves, Rio Ferdinand, Fabio, Jonny Evans, John O'Shea, Edwin van der Sar, Nemanja Vidić, Gary Neville, Wes Brown, Rafael, Wayne Rooney si Dimitar Bebatov au lipsit.

Presa din Anglia despre United:

The Sun: “Wow, Ow, Ow, Owen este magic!”

Besiktas Istanbul 1-2 TSKA Moscova
0-1, min 41: Krasic
1-1, min 86: Bobo

1-2, min 90: Aldonin

Besiktas:
Rustu, Ibrahim Sas, Fink, Sivok, Bobo, Tello, Ekrem Dag, Uzulmez, Ferrari, Ernst, Toraman

TSKA Moscova: Akinfeev, Semberas, Dzagoev, Marnaev, Odiah, Krasic, Aldonin, Berezutski, Rahimic, Schennikov, Necid

Calificare nebuna pentru rusii de la TSKA Moscova la Istanbul! TSKA a deschis scorul cu Besiktas in minutul 41 al meciului, prin Krasic, iar toate calculele erau facute la pauza.

Finalul de meci a fost insa incredibil! Bobo de la Besiktas a reusit sa egaleze pentru turci, iar grupa devenea tot mai incurcata! Totul s-a clarificat insa cand nimeni nu se mai astepta! Aldonin de la TSKA a marcat in minutul 90 si rusii merg in optimile Ligii, spre disperarea lui Wolfsburg, care se duce in Europa League.

- Besiktas venea dupa 0-0 in campionat cu Diyarbakirspor
- De la turci au lipsit Holoski, Arikan, Toraman si Zengin
- De la TSKA au absentat Mark Gonzalez, Nika Piliev si Carvalho

Clasamentul grupei B dupa sase etape: 1. Manchester United - 13 puncte, 2. TSKA Moscova - 10 puncte, 3. VfL Wolfsburg - 7 puncte, 4. Besiktas Istanbul - 4 puncte.

Grupa C: Real si Milan in optimi, Marseille in Europa League!

FC Zurich 1-1 AC Milan
1-0, min 30: Gajic
1-0, min 63: Rochat de la Zurich a fost eliminat
1-1, min 65: Ronaldinho (pen.)

Zurich: Leoni; Koch, Barmetler, Thinene, Rochat; Gajic, Okwonko, Aegerter, Djuric; Nikci; Alphonse.

Milan: Dida; Abate, Nesta, Thiago SIlva, Antonini; Pirlo, Ambrosini; Seedorf; Ronaldinho, Borriello, Pato.

Grupa nebuna cu Milan, Real si Marseille in prim plan. AC Milan s-a dus in Elvetia unde a suferit din greu pentru o calificare in optimile Ligii. Zurich a deschis scorul in minutul 30 al meciului, prin Gajic.

Dupa pauza, ceasul elvetienilor s-a dat peste cap, iar Milan a profitat din plin. Rochat de la Zurich a fost eliminat in minutul 63, iar in minutul 65 Ronaldinho a marcat pentru o calificare in optimi, grazie si rezultatului scos de Real cu Marseille.

- Zurich venea dupa 0-1 cu Grasshopper
- Milan a facut 3-0 cu Sampdoria etapa trecuta de campionat, cu Borriello, Seedorf si Pato marcatori.
- De la Zurich au lipsit Yassine Chikhaoui si Eric Hassli
- De la Milan au lipsit Abbiati, Onyewu, Gattuso si Oddo.

Presa din Italia despre Milan:

Gazzetta dello Sport:
Milan merge mai departe, dar cu ce emotii!”

Marseille:
Mandanda, Taiwo, Cisse, Cheyrou, Lucho, Bradao, Niang, Abriel, Heinze, Diawara, Bonnart

Real Madrid: Casillas, Arbeloa, Pepe, Sergio Ramos, Cristiano Ronaldo, L. Diarra, Marcelo, Albiol, Higuain, Xabi Alonso, Van der Vaart

Cristiano Ronaldo e pe val la Real dupa revenirea pe teren! Etapa trecuta a marcat, a ratat un penalty si a fost eliminat, acum s-a multumit doar cu golurile, desi Real a transpirat putin pana sa isi asigure calificarea in optimile Ligii.

Ronaldo a deschis scorul in minutul 5 al meciului cu Marseille, pentru ca francezii sa egaleze 6 minute mai tarziu prin Gonzalez, omul care mai tarziu avea sa-si duca propria echipa in pragul disperarii.

Dupa pauza, Real a revenit in avantaj cu golul lui Albiol, din minutul 60, 9 minute mai tarziu, Gonzalez ratand un penalty care putea fi de calificare.

Cristiano Ronaldo a reintrat in actiune apoi, iar in minutul 80 a marcat pentru Real golul de 3-1. Real Madrid merge in optimile Ligii si o ajuta cu acest rezultat si pe AC Milan sa nu pice in Europa League.

- Marseille venea dupa 3-1 cu Nice in Franta
- Real Madrid a invins cu 4-2 in ultima etapa din Spania pe Almeria.
- De la Marseille au lipsit Rool si Julien Rodriguez
- De la Real Madrid au absentat Guti, Van Nistelrooy, Metzelder si Kaka.

Presa din Spania despre calificarea Realului:

AS: “Realul sarbatoreste golurile lui Ronaldo!”
MARCA: “Ronaldo, primul din clasa!”
Sport: “Ronaldo o trimite pe Real in optimi!”

Clasament: 1. Real Madrid 13 puncte; 2. AC Milan 9 puncte; 3. Olympique Marseille 7 puncte; 4. FC Zurich 4 puncte.

Grupa D: Chelsea si Porto in optimi, Atletico Madrid in Europa League!

Chelsea Londra 2-2 APOEL Nicosia
0-1, min 4: Zewlakow
1-1, min 19: Essien

2-1, min 26: Drogba
2-2, min 87: Mirosavljevic

Chelsea:
Turnbull, Essien, Carvalho, Joe Cole, Drogba, Obi Mikel, Malouda, Zhrikov, Terry, Belletti, Kakuta

Apoel: Chiotis, Paulo Jorge, Poursaitides, Charalambides, Kosowski, Broerse, Zewlakow, Helio Pinto, Nuno Morais, Haxhi, Michail

Chelsea a pierdut singurele puncte din acest sezon de Liga, chiar acasa in ultimul meci, cu Apoel. Tocmai aceste puncte erau la un pas sa o distruga pe Atletico Madrid.

Apoel a dat unul din cele mai rapide goluri ale serii in Liga, prin Zewlakow, in minutul 4 al meciului. In minutul 19, Chelsea s-a trezit, iar Essien a egalat, pentru ca Drogba sa duca scorul la 2-1 in favoarea englezilor in minutul 26.

Finalul de meci a adus un gol bun doar de statistica pentru Apoel. Mirosabljevic a inscris, insa Apoel rateaza orice sansa sa mai prinda Europa League.

- Chelsea a pierdut cu 2-1 in ultima etapa din Anglia cu 2-1.
- Apoel venea dupa 1-1 cu Apollon Limassol.

Atletico:
Sergio Asenjo, Valera, Forlan, Aguero, Maxi Rodriguez, Paulo Assuncao, Juanito, Alvaro Dominguez, Simao, Perea, Cleber Santana

Porto: Helton, Bruno Alves, Raul Meireles, Valeri, Falcao, Rodriguez, Hulk, Fucile, Alvaro Pereira, Maicon, Fernando

In ultimul meci din Grupa D, Atletico Madrid a fost desfiintata de FC Porto, care l-a avut pe Cristi Sapunaru pe banca, iar pe fostul CFR-ist, Alvaro Pereira, pe teren.

Porto a reusit sa dea cel mai rapid gol al serii in Liga, in minutul 2, prin Alves. In minutul 14, Falcao a marcat pentru 2-0, iar Atletico spera la un scor normal la Londra, intre Chelsea si Apoel, adica victoria englezilor sau egalul.

Finalul de meci a curs in aceeasi directie, spre poarta spaniolilor, iar Hulk de la Porto a lovit pentru 3-0.

Chelsea si Porto merg in optimile Ligii, iar Atletico Madrid se califica in Europa League cu ajutorul rezultatelor directe cu Apoel, 0-0 in Spania si 1-1 in deplasare la Apoel.

- Atletico Madrid venea dupa 2-0 cu Xerez in Spania.
- Porto a batut cu 4-1 in ultima etapa din Portugalia pe Vitoria.