FOTO ȘI VIDEO Golul de 'killer' cu care Erling Haaland a îngenuncheat-o pe Borussia Dortmund. Reușita spectaculoasă a starului norvegian

Erling Haaland Borussia Dortmund Manchester City uefa champions league Grupe
Data publicarii: Miercuri 14 Septembrie 2022, 23:43
Data actualizarii: Joi 15 Septembrie 2022, 09:22

Manchester City s-a impus și în cel de-al doilea meci din grupele UEFA Champions League, în deplasare, în fața celor de la Borussia Dortmund, scor 2-1.

Manchester City a fost condusă de Borussia Dortmund după reușita lui Bellingham, din minutul 56, însă formația antrenată de Pep Guardiola a revenit în ultimele zece minute de joc.

John Stones a egalat în minutul 80, iar Erling Haaland a adus victoria "cetățenilor" cu o reușită specifică starului norvegian.

Cu un minut înaintea fluierului final, atacantul de 22 de ani a fost scos de pe teren, iar întreg stadionul l-a aplaudat în picioare.

• 26 de goluri a marcat Erling Haaland în 22 de partide disputate în UEFA Champions League

Record pentru Haaland în debutul de sezon din Premier League

Atacantul norvegian Erling Haaland a marcat al zecelea său gol de la debutul actualei ediţii a Premier League.

Reuşita norvegianului nu a fost, însă, suficientă pentru Manchester City, care a obţinut doar un rezultat de egalitate, 1-1, pe terenul formaţiei Aston Villa, sâmbătă, în runda a 6-a din Premier League.

Erling Haaland, achiziţionat în această vară de City de la gruparea germană Borussia Dortmund, a deschis scorul în minutul 50 al partidei de pe stadionul Villa Park, dar gazdele au restabilit egalitatea prin jamaicanul Leon Bailey (minutul 74).

"Niciun jucător din Premier League nu a reușit să marcheze zece goluri în mai puține meciuri decât Erling Haaland", notează ESPN FC.