Atletico Madrid, OUT din Champions League după ce Carrasco a ratat penalty-ul decisiv la ultima fază! Fază inedită: VAR a reinițiat partida după fluierul final

Atletico Madrid Bayer Leverkusen Champions League Grupe
Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Joi 27 Octombrie 2022, 08:15
Data actualizarii: Joi 27 Octombrie 2022, 08:16

Atletico Madrid și Bayer Leverkusen s-au duelat în penultima rundă a grupelor UEFA Champions League, scor 2-2.

Nemții au deschis scorul rapid, prin Diaby, în minutul 9, însă Carrasco a restabilit egalitatea în minutul 22. Hudson-Odoi a dus-o pe Bayer din nou în avantaj, în minutul 29, stabilind și rezultatul primei reprize. Atletico nu a cedat, iar Rodrigo de Paul a egalat cu o execuție superbă, din afara careului, în minutul 50.

Atletico Madrid, eliminată din grupele UEFA Champions League

Ce a urmat însă pentru echipa lui Diego Simeone a fost demn de un film de coșmar. În cazul remizei, Atletico era eliminată din grupele Champions League și trimisă pe loc de Europa League, având cu patru puncte mai puțin decât Porto. Arbitrul Clement Turpin a fluierat de final pe Wanda Metropolitano, iar jucătorii pregătiți de Xabi Alonso au început să sărbătorească.

Cu toate astea, centralul a fost chemat din camera VAR pentru a verifica o fază ce s-a petrecut înainte de fluierul final. Un jucător de la Leverkusen a făcut henț în careu, iar arbitrul a reluat partida, pentru a-i acorda penalty lui Atletico Marid, fiind pentru prima dată în istorie când VAR reinițiază un meci.

Yannick Carrasco a fost cel care a luat balonul pentru a transforma lovitura care o putea menține pe Atletico în cursa pentru locul al doilea în Champions League. Portarul lui Leverkusen a parat șutul belgianului, jucătorii madrileni au cerut repetarea fazei, reclamând că au existat fotbaliști ai nemților care au intrat în teren înainte de executare, însă Turpin a fost informat din camera VAR că nu au existat jucători care să depășească linia și a fluierat finalul meciului.

Astfel, Atletico Madrid se luptă pentru a rămâne pe locul de Europa League în ultima rundă a grupelor cu FC Porto. Madrilenii au 5 puncte, în timp ce Leverkusen are 4, iar nemții joacă pe teren propriu cu liderul Brugge.