Motivul pentru care Fede Valverde a sărbătorit așa golul marcat în derby-ul cu Atletico Madrid. Semificație aparte a gestului său

Federico Valverde Real Madrid Spania
Data publicarii: Luni 19 Septembrie 2022, 18:59
Data actualizarii: Luni 19 Septembrie 2022, 19:16

Federico Valverde (24 de ani) are un debut de sezon în forță pentru Real Madrid.

Mijlocașul galacticilor a marcat în ultimele trei meciuri, iar în total are patru reușite și două assisturi în startul sezonului oficial.

Federico Valvedere a marcat și în derby-ul cu Atletico Madrid, câștigat de Real Madrid, scor 2-1, iar felul în care a sărbătorit reușita, într-o poziție asemănătoare cea a meditației, i-a făcut pe admiratori să se întrebe ce semnificație are.

Cotidianul Marca a dezvăluit că gestul uruguaianului ar putea reprezenta un îndemn la pace, într-o perioadă destul de tulbure, în care colegul său, Vinicius Jr, a fost protagonistul mai multor scandări rasiale.

Real Madrid, victorie în derby-ul orașului

Campioana Spaniei a „răspuns” însă pe teren și a obținut victoria în derby-ul cu Atletico Madrid, fiind neînvinsă în acest sezon. Rodrygo a deschis scorul, în minutul 18, iar Fede Valverde a mărit avantajul, în minutul 36, stabilind și rezultatul la pauză.

Gruparea lui Diego Simeone a redus însă din diferență prin Hermoso, care a marcat în minutul 83, dându-le speranțe fanilor lui Atletico. Cu toate astea, același Hermoso a văzut două cartonașe galbene în interval de două minute și a fost eliminat, iar meciul s-a încheiat cu victoria lui Real Madrid.

Realul este lider în LaLiga cu 18 puncte obținute în 6 meciuri jucate, în timp ce Atletico Madrid se află pe locul 7, cu 10 puncte obținute.