LewanGOLski si un record istoric | Polonezul a dat cea mai tare "manita" vazuta in fotbalul mondial. Lahm: "A ratat doua ocazii mari" :)

Germania
Data publicarii: Miercuri 23 Septembrie 2015, 09:24
Data actualizarii: Miercuri 23 Septembrie 2015, 09:44

Robert Lewandowski a marcat aseara nu doar cel mai rapid hat trick din istoria Bundesligii, dar si cea mai tare "manita" vazuta in fotbal.

Un meci care parea a fi un dezastru pentru Bayern Munchen s-a transformat in cea mai tare partida din cariera lui Robert Lewandowski. Bayern Munchen s-a impus cu 5-1 in fata vicecampioanei Wolfsburg, dupa ce a fost condusa la pauza cu scorul de 1-0.

Salvatorul Bayernului si al lui Pep Guardiola s-a numit Robert Lewandowski, autor a cinci goluri fantastice in doar 9 minute.

Robert Lewandowski a fost trimit pe teren imediat dupa pauza si si-a inceput recitalul in minutul 51. Acesta a marcat un hat trick in 3 minute si 22 de secunde, pentru ca ulterior sa mai marcheze de doua ori pana in minutul 59.

Lewandowski l-a detronat pe Michael Tonnies, cel care marcate in 1991, in tricoul lui MSV Duisburg, un hat trick in 5 minute.

De asemenea, Lewandowski a devenit astfel fotbalistul cu cea mai rapida "manita" din istoria primelor 4 mari campionate ale Europei.

La finalul partidei, Philip Lahm, capitanul Bayernului, l-a "certat" putin pe colegul sau: "Cred ca putea sa dea sapte, a ratat doua ocazii mari" :)