Bayern Munchen, OUT din Cupa Germaniei! Campioana, învinsă de o echipă din a treia ligă

Bayern Munchen Cupa Germaniei FC Saarbruecken Germania Thomas Muller, Joshua Kimmich și Leroy Sane după ce Bayern Munchen a fost eliminată din Cupa Germaniei / Sursa foto: Getty Images
Data publicarii: Joi 02 Noiembrie 2023, 10:42
Data actualizarii: Joi 02 Noiembrie 2023, 10:44

Bayern Munchen a fost eliminată din Cupa Germaniei miercuri seară.

Echipa de liga a treia FC Saarbruecken a produs marea surpriză a şaisprezecimilor de finală ale Cupei Germaniei la fotbal, reuşind să învingă puternica formaţie Bayern Munchen, campioana en titre din Bundesliga, în faţa căreia s-a impus pe teren propriu, cu scorul de 2-1, într-un meci disputat miercuri seară.

Bayern a deschis scorul în minutul 16, prin veteranul Thomas Muller, însă gazdele au egalat în prelungirile primei reprize, prin Patrick Sontheimer (45+1), iar apoi au dat lovitura în timpul adiţional al meciului, când au marcat golul victoriei prin Marcel Gaus (90+6).

Gruparea bavareză, care venea după o victorie categorică în campionat (8-0 cu Darmstadt), părăseşte astfel prematur Cupa Germaniei, fiind eliminată în şaisprezecimile de finală pentru a treia oară în ultimii patru ani.

În ianuarie 2021, Bayern a fost învinsă de Kiel (liga a doua) la loviturile de departajare, iar în noiembrie 2021 a suferit cel mai categoric eşec din istoria sa în Cupa Germaniei, pe terenul formaţiei Borussia Moenchengladbach (0-5).

Bayern Munchen este deţinătoarea recordului de trofee cucerite în Cupa Germaniei (20), iar ultimul său succes datează din anul 2020. Suporterii bavarezi sunt nevoiţi acum să aştepte cel puţin până în primăvara anului 2025 pentru un triumf pe Stadionul Olimpic din Berlin.

"Suntem extrem de dezamăgiţi, doream să mergem la Berlin", declarat antrenorul lui Bayern, Thomas Tuchel, după eşecul de miercuri.

"Este o lovitură dură să pierzi în fiecare sezon în turul al doilea", a spus la rândul său Thomas Muller, care a cucerit de şase ori Cupa Germaniei cu Bayern.

Meciul de la Saarbruecken a stat mult timp sub semnul întrebării, din cauza stării terenului, afectat de ploile abundente, iar Federaţia germană de fotbal (DFB) a dat undă verde pentru disputarea meciului abia miercuri dimineaţă, după inspectarea suprafeţei de joc.

Alte două favorite la câştigarea trofeului, Bayer Leverkusen, actualul lider din Bundesliga, şi Borussia Dortmund, s-au calificat în sferturile de finală, impunându-se în partidele cu Sandhausen (5-2), respectiv Hoffenheim (1-0).

SpVgg Unterhaching (D3) - (+) Fortuna Dusseldorf /D2) 3-6, după prelungiri

Arminia Bielefeld (D3) - (+) Hamburger SV (D2) 3-4, la loviturile de departajare (1-1 după prelungiri)

(+) Borussia Moenchengladbach (D1) - Heidenheim (D1) 3-1

(+) FC Kaiserslautern (D2) - FC Koln (D1) 3-2

Miercuri

SV Sandhausen (D3) - (+) Bayer Leverkusen (D1) 2-5

Holstein Kiel (D2) - FC Magdeburg (D2) 4-3, la loviturile de departajare (3-3, după prelungiri)

SC Freiburg (D1) - (+) SC Paderborn (D2) 1-3

(+) Borussia Dortmund (D1) - Hoffenheim (D1) 1-0

Viktoria Koln (D3) - (+) Eintracht Frankfurt (D1) 0-2

(+) FC Nurnberg (D2) - Hansa Rostock (D2) 3-2, după prelungiri

(+) FC Sarrebruecken (D3) - Bayern Munchen (D1) 2-1

(+) Hertha Berlin (D2) - FSV Mainz (D1) 3-0