„Nimeni nu îl suportă! Nu a existat jucător mai disprețuit la PSG!” Neymar, făcut praf de francezi

Ana-Maria Popescu
Data publicarii: Sambata 12 Martie 2022, 22:17
Data actualizarii: Sambata 12 Martie 2022, 22:18

Paris Saint-Germain a fost eliminată rușinos de Real Madrid din Champions League.

Francezii au câștigat meciul tur cu 1-0, datorită golului marcat de Kylian Mbappe, iar pe Santiago Bernabeu au intrat cu avantaj la pauză, 1-0, tot în urma unei reușite a atacantului francez. Echipa lui Mauricio Pochettino a controlat prima repriză a returului, dar și a doua parte, până în minutul 61.

Donnarumma a gafat decisiv în careu, moment de care Karim Benzema a profitat, reușind să egaleze, din pasa lui Vinicius. În minutul 76, Neymar a pierdut balonul în jumătatea adversă, iar Luka Modric a profitat de reținerile francezilor și i-a pasat perfect aceluiași Benzema, care și-a dus echipa în avantaj.

Karim Benzema i-a trimis pe parizieni acasă, după ce a reușit să marcheze și al treilea gol, venit după o nouă eroare defensivă a francezilor, comisă de Marquinhos.

Neymar a fost unul dintre cei mai criticați jucători de la Paris Saint-Germain. Deși i-a pasat decisiv lui Mbappe la gol, gafa brazilianului a dus la cel de-al doilea gol al madrilenilor, iar presa din Franța nu l-a iertat, în contextul în care este cel mai scump transfer din istorie și are unul dintre cele mai mari salarii din lume.

„Nimeni nu îl suportă! Nu a existat un jucător mai disprețuit la PSG!” Neymar, făcut praf de francezi

Jurnalistul francez Daniel Riolo, colaborator al publicației RMC, a vorbit despre Neymar, având doar cuvinte dure la adresa fotbalistului pentru care PSG a plătit 222 de milioane de euro în 2017.

„Nu doar că l-am făcut să putrezească pe acest jucător, l-am transformat într-un monstru. Neymar s-a transformat într-un monstru care, pe lângă asta, nici măcar nu mai este fotbalist. Vă dați seama ce reprezintă? Cel mai mare salariu din istoria clubului, jucătorul care trebuia să te ducă pe cele mai mari clumi.

Astăzi, jucătorul ăsta este disprețuit din toate părțile. Atitudinea lui, capriciile sale, tot ceea ce face, nu se poate să fie jucător și să fie atât de disprețuit, asta nu există. Nu a fost niciodat un jucător atât de disprețuit cum este el!”, a spus Riolo citat de cotidianul AS