Punct mare scos de Metz contra lui Olympique Marseille. Reacția lui Laszlo Boloni

Laszlo Boloni Metz Olympique Marseille Franta
Data publicarii: Sambata 19 August 2023, 09:05
Data actualizarii: Sambata 19 August 2023, 09:04

Metz, echipa antrenată de Laszlo Boloni, a remizat pe teren propriu contra lui Olympique Marseille, scor 2-2, în runda a doua din Ligue 1.

După un eșec clar suferit în prima etapă, 1-5 contra lui Rennes, Metz s-a revanțat în fața fanilor și a remizat contra uneia dintre echipele de top ale Franței jucând mai bine de jumătate de oră cu un om în minus.

Olympique Marseille a deschis scorul în minutul 13, când tânărul debutant Emran Soglo (18 ani) a deschis scorul cu un șut la colțul scurt. Din minutul 59, Metz a rămas în inferioritate numerică, în urma eliminării fundașului Ababacar Moustapha Lo pentru un fault.

Totuși, echipa lui Laszlo Boloni a reușit să treacă la conducere cu un om mai puțin pe teren. Senegalezul Cheikh Sabaly a marcat în minutul 65 cu un șut deviat din afara careului, iar Georges Mikautadze a făcut 2-1 cu un șut la colțul scurt, care l-a păcălit pe portarul Pau Lopez. Olympique Marseille a continuat să preseze și a reușit egalarea în minutul 82, prin Vitinha.

După meci, Laszlo Boloni s-a arătat mulțumit de creșterea echipei sale, însă a recunoscut că Olympique Marseille a fost echipa care a dominat.

"Marseille este o echipă cu mulți jucători de calitate. Azi au avut multe ocazii, au lovit de trei ori bara. Noi am trecut examenul motivației și al agresivității. Ne-am ridicat nivelul în comparație cu ceea ce s-a întâmplat în meciul cu Rennes.

Mentalitatea echipei noastre ne-a ajutat să luăm un punct, însă există frustrare privind golul egalizator. Dacă rămân realist, pot să spun că Marseille a dominat meciul, dar asta este", a spus Laszlo Boloni, citat de Le Figaro.

Pentru Metz a fost primul punct obținut în acest sezon de Ligue 1. Săptămâna viitoare, nou-promovata va juca un meci pe terenul lui Clermont, duminică, 27 august, de la ora 16:00.