psg - lille Lille PSG Franta
Data publicarii: Luni 07 Februarie 2022, 08:22
Data actualizarii: Luni 07 Februarie 2022, 08:26

PSG s-a impus fără drept de apel în fața campioanei Franței, Lille, scor 5-1.

Danilo a fost cel care a deschis scorul pentru parizieni pe terenul lui Lille, în minutul 10. Vedeta Botman a restabilit egalitatea în minutul 28, dar bucuria gazdelor nu a durat mult.

PSG a făcut instrucție cu campioana Franței

Kimpembe a dus scorul la 2-1 patru minute mai târziu, iar în minutul 38, Messi a înscris al doilea gol al său în Ligue 1 pentru gruparea de pe Parc des Princes.

• Mauricio Pochettino

Parizienii nu s-au oprit nici în partea secundă. Danilo a marcat pentru 4-1 în minutul 51 și Mbappe a închis tabela la 5-1 în minutul 67.

În urma acestui rezultat, PSG a ajuns la 56 de puncte și este la 13 puncte distanță de urmăritoarea Marseille în Ligue 1.

În următoarea etapă, echipa pregătită de Mauricio Pochettino va primi vizita celor de la Rennes.