psg - as monaco kylian mbappe PSG Franta Kylian Mbappe
Data publicarii: Duminica 12 Decembrie 2021, 23:37
Data actualizarii: Duminica 12 Decembrie 2021, 23:41

PSG a câștigat meciul cu AS Monaco, scor 2-0, și rămâne lider în Ligue 1, la 13 puncte distanță de urmăritoarea Marseille.

Kylian Mbappe a adus victoria parizienilor cu o ”dublă” marcată chiar în poarta fostei sale echipe. Mai întâi, atacantul francez a transformat un penalty, cu un șut puternic care l-a lăsat fără replică pe Nubel, portarul lui Monaco.

Înainte de pauză, Mbappe a reușit ”dubla” din pasa lui Leo Messi. Francezul a fost lăsat liber la marginea careului și a punctat cu un șut la colțul lung.

PSG a câștigat, astfel, după două rezultate de egalitate la rând în Ligue 1. Parizienii au 45 de puncte și se pregătesc pentru următorul meci din campionat, cu Lorient.

• Kylian Mbappe

PSG - AS Monaco 2-0. Mbappe, ”dublă” și istorie la Paris

Mbappe a reușit o „dublă” în prima repriză a meciului PSG - Monaco și a devenit astfel cel mai tânăr fotbalist din istoria Ligue 1 care ajunge la 100 de goluri marcate pentru aceeași echipă (22 de ani și 357 zile).

Mai mult, a avut nevoie de doar 123 de meciuri pentru a reuși această ispravă și doar Zlatan Ibrahimovic și Edinson Cavani au reușit să marcheze mai multe goluri decât el în tricoul lui PSG.

PSG - Monaco 2-0, echipele de start:

PSG: Donnarumma - Hakimi, Marquinhos, Diallo, Bernat - Gueye, Verratti, Wijnaldum - Messi, Mbappe, Di Maria

AS Monaco: Nubel - Sidibe, Disasi, Maripan, Henrique, Fofana, Tchouameni - Diop, Golovin, Martins - Ben Yedder