Meci de cosmar pentru pariori! OM a avut 2-0 si putea depasi PSG-ul in Ligue 1, dar finalul partidei cu Caen a fost incredibil: VIDEO

Olympique Marseille Caen Franta Ligue 1 Franta
Data publicarii: Sambata 28 Februarie 2015, 09:29
Data actualizarii: Sambata 28 Februarie 2015, 09:39

•Olympique Marseille, echipa lui Marcelo Bielsa, a ratat sansa de a depasi, cel putin pentru moment, PSG-ul in clasamentul din Ligue 1
•OM a pierdut pe teren propriu cu Stade Caen, la capatul unui meci cu o desfasurare incredibila

Aflati pe locul 3 inaintea etapei, la doua puncte de rivalii de la PSG, jucatorii lui Marcelo Bielsa pareau ca si-au facut meciul usor. OM a avut 1-0 la pauza cu Stade Caen, iar in minutul 63 Andre Pierre Gignac marcase pentru un 2-0 confortabil in fata unei echipe de mijlocul clasamentului.

Meciul disputat pe Velodrome din Marsilla a fost insa unul cu adevarat nebun, dand peste cap calculele pariorilor, dar si moralul gazdelor.

Partida din etapa a 27-a a Ligue 1 a debutat in forta, gazdele de la OM obtinand un penalty dupa doar 63 de secunde. Batshuayi a executat si ratat, Vercoutre parand sutul. Portarul veteran a lui Caen nu a mai avut ce face insa la mingea trimisa de Andre Ayew inaintea pauzei.

Cu un avantaj fragil, echipa lui Bielsa a continuat sa forteze atacul, iar Gignac, al doilea marcator al Frantei, a izbutit sa faca 2-0 in minutul 63.

De acolo, lucrurile au luat insa o turnura neasteptata. Caen a reusit in doar 20 de minute sa intoarca soarta partidei prin Seube (67), Sala (70) si Benezet (87), plecand cu toate cele trei puncte de la Marsilla.

OM a ramas astfel cu 50 de puncte dupa 27 de meciuri, in timp ce rivalele Lyon si PSG au 54, respectiv 52 de puncte, dar si cate un meci mai putin.

PSG are insa o deplasare dificila in aceasta etapa, urmand sa joace pe terenul lui AS Monaco, duminica, ora 22:00. De asemenea, liderul Lyon va juca la Lille, formatie aflata insa intr-o forma nu tocmai buna.