Mbappe scrie istorie la 23 de ani! A depășit cifra de 200 de goluri marcate în carieră

kylian mbappe PSG Franta Kylian Mbappe
Data publicarii: Marti 04 Ianuarie 2022, 09:41
Data actualizarii: Marti 04 Ianuarie 2022, 09:46

Starul fotbalului francez Kylian Mbappe a depăşit bariera de 200 de goluri înscrise în cariera sa, luni seara, graţie triplei pe care a reuşit-o în partida câştigată de Paris Saint-Germain, cu scorul de 4-0, în faţa formaţiei de ligă inferioară Vannes OC, în şaisprezecimile de finală ale Cupei Franţei.

PSG a deschis scorul în prima repriză, prin Presnel Kimpembe (28), înainte ca Mbappe să reuşească un hat-trick în repriza secundă (59, 71, 76), ajungând la un total de 201 goluri.

În vârstă de 23 ani, Kylian Mbappe şi-a început cariera la AS Monaco, pentru care a marcat de 27 de ori, înainte de a se transfera la PSG, echipă în tricoul căreia a înscris până în prezent 150 de goluri. El a marcat, de asemenea, 24 de goluri pentru selecţionata Franţei, cu care a devenit campion mondial în 2018.

Doar doi jucători din istoria clubului Paris Saint-Germain au mai multe goluri marcate decât Mbappe: uruguayanul Edinson Cavani (200) şi suedezul Zlatan Ibrahimovic (156).

De menţionat că aceasta este a şaptea triplă reuşită de Kylian Mbappe în tricoul lui PSG, prima după cea din partida cu FC Barcelona, disputată pe 16 februarie 2021 în optimile de finală ale Ligii Campionilor (victorie cu 4-1 a parizienilor).

Rezultate:

Duminică

AS Cannes (D5) - Toulouse (D2) 0-1

Versailles 78 (D4) - La Roche VF (D5) 4-0

(+) Brest (D1) - Bordeaux (D1) 3-0

(+) Nantes (D1) - Vitré (D4) 2-0

(+) Bergerac (D4) - Créteil (D3) 5-4, la loviturile de departajare (0-0 după prelungiri)

(+) Nancy (D2) - Rennes (D1) 4-3, la loviturile de departajare (1-1 după prelungiri)

(+) SC Bastia (D2) - Clermont (D1) 2-0

(+) Montpellier (D1) - Strasbourg (D1) 1-0

ESA Linas-Montlhery (D5) - (+) Amiens (D2) 3-4, la loviturile de departajare (3-3 după prelungiri)

Thaon (D5) - (+) Reims (D1) 0-1

Jura Sud (D4) - (+) Saint-Etienne (D1) 1-4

Quevilly-Rouen (D2) - (+) AS Monaco (D1) 1-3

Chauvigny (D5) - (+) Marseille (D1) 0-3

Luni

Vannes (D4) - (+) Paris Saint-Germain 0-4

Marţi se dispută partida RC Lens - Lille OGC.

Echipele precedate de semnul (+) s-au calificat în faza următoare.

Formaţia OGC Nice este calificată în optimile de finală fără să joace, ca urmare a eliminării echipelor Paris FC şi Olympique Lyon, după incidentele care au dus la întreruperea meciului lor din 32-imile de finală, luna trecută.