Declarația cu care Kylian Mbappe a inflamat spiritele pe internet. Controversa iscată de afirmația starului francez

kylian mbappe Franta preliminarii euro 2024 PSG Franta
Data publicarii: Sambata 25 Martie 2023, 19:10
Data actualizarii: Sambata 25 Martie 2023, 19:36

Franța a început în forță preliminariile pentru EURO 2024.

Naţionala Franţei a surclasat formaţia Olandei cu scorul de 4-0, vineri seara, pe Stade de France, într-un meci din Grupa B a preliminariilor EURO 2024.

''Le Bleus'' aveau deja 2-0 după primele zece minute, graţie golurilor marcate de Antoine Griezmann (minutul 3) şi Dayot Upamecano (minutul 8). Kylian Mbappe, la primul său meci în postura de căpitan, a reuşit o dublă (minutele 22, 88).

Selecţionata Olandei a avut şansa golului de onoare, dar Memphis Depay a ratat un penalty în minutul 90+6, apărat Mike Maignan.

Declarația controversată a lui Kylian Mbappe

Kylian Mbappe, promovat căpitan al naţionalei de fotbal a Franţei, a declarat joi că este "normal" ca Antoine Griezmann să fie "dezamăgit" că nu a fost ales purtătorul banderolei, în timpul primei conferinţe de presă de la desemnarea sa de către selecţionerul Didier Deschamps.

"Am vorbit cu Antoine. A fost dezamăgit şi, sincer, este de înţeles şi normal. În locul lui, aş fi avut aceeaşi reacţie. A fost poate cel mai important jucător din epoca Didier Deschamps. Dar nu voi fi superiorul său ierarhic", a spus urmaşul lui Hugo Lloris, în ajunul meciului Franţa - Olanda.

După victoria cu Olanda, starul francez a vorbit în calitate de căpitan, una dintre afirmațiile stârnind numeroase reacții pe rețele de socializare: "Mike începe cu poarta intactă, este grozav pentru el. Sper să-i dea multă încredere pentru că suntem cu toții în spatele lui. Ne-am pregătit toată săptămâna cu ideea că nu ne-am putea dezamăgi publicul.

Este prima dată când jucăm din nou aici după Cupa Mondială, așa că ne-am dorit foarte mult să fim în concordanță cu ceea ce am făcut acolo, cu excepția finalei. Viața este mult mai ușoară când joci într-o echipă care este bună.

Suntem foarte fericiți, este un prim pas reușit, acum rămâne totul de făcut în grup. (n.r. întrebat despre banderola de căpitan) Încerc să-mi fac treaba, să fiu hotărât, să-i aduc pe ceilalți lângă mine".