VIDEO Cum arată sferturile Cupei Franței: echipe din liga 4 și liga 3 alături de marea favorită PSG!

FC Rouen Cupa Frantei Le Puy Foot 43 Auvergne PSG Valenciennes Franta
Data publicarii: Vineri 09 Februarie 2024, 10:15
Data actualizarii: Vineri 09 Februarie 2024, 10:22

Coupe de France este din nou o competiție plină de surprize.

FC Rouen (locul 7 în National, liga a treia franceză), a eliminat-o joi seară pe AS Monaco (locul 5 în Ligue 1), în optimile de finală ale Cupei Franţei.

După 90 și 120 de minute, scorul a fost 1-1, goluri Clement Bassin (45+5), respectiv Folarin Balogun (35 – din penalty), așa că s-a trecut la loviturile de departajare, unde Rouen s-a impus cu 6-5, după 7 serii executate de la 11 metri.

PSG, înfruntări în cupă cu fruntașele din Ligue 1

Totuși, performera sezonului din Coupe de France rămâne Le Puy Foot 43 Auvergne, echipă din National 2, adică liga a patra, calificată și ea în sferturile de finală.

Marea favorită a competiției rămâne PSG: liderul din Ligue 1 a eliminat-o în optimi pe Brest și va da în sferturi de Nice, exact echipele aflate pe podium din campionatul Franței.