Lionel Messi PSG Franta
Data publicarii: Duminica 31 Octombrie 2021, 11:33
Data actualizarii: Duminica 31 Octombrie 2021, 11:35

Lionel Messi nu a izbutit încă să marcheze în campionatul Franței.

Lionel Messi (34) a fost titular în meciul cu Lille, 2-1, din etapa a a 12-a din Ligue 1. Însă, starul argentinian a rezistat doar 45 de minute pe teren, fiind înlocuit de Mauricio Pochettino la pauză. Iar presa internațională a zvonit că antrenorul l-a înlocuit din cauza prestației sale șterse, însă Pochettino a specificat la finalul partidei că l-a menajat pentru duelul cu RB Leipzig, din Champions League.

În cele 5 apariții pe care le-a bifat în Ligue 1 pentru PSG, Messi nu a izbutit să marcheze sau să ofere o pasă decisivă. De altfel, deținătorul a șase Baloane de Aur are cel mai multe șuturi expediate, 15, dintre care doar 4 pe spațiul porții, în campionatul Franței, fără a marca.

În Champions League, situația este cu totul alta. Messi încă strălucește, reșind să înscrie de trei ori, o dată cu  Manchester City și de două ori cu RB Leipzig.