Viorel Moldovan, dezamăgit de starul din lotul Universității Craiova: „E ieşit total din formă!”

Viorel Moldovan Andrei Ivan Universitatea Craiova Fotbal intern Viorel Moldovan
Data publicarii: Duminica 18 Februarie 2024, 21:48
Data actualizarii: Duminica 18 Februarie 2024, 21:52

Universitatea Craiova a obținut cu greu un rezultat de egalitate pe terenul lui FC Botoșani, scor 2-2, și este tot mai departe de vârful clasamentului.

Din echipa de start a oltenilor a făcut parte și Andrei Ivan, însă acesta nu a reușit să se evidențieze cu nimic în prima parte și a fost schimbat în debutul reprizei secunde.

Fostul mare internațional Viorel Moldovan este de părere că Ivan este în scădere accentuată de formă, deoarece și-a pierdut moralul după ultimele evoluții mai puțin concludente.

„E ieşit total din formă! Nu ştiu ce se întâmplă la Craiova, văd că nu îşi mai revine, era om de bază în 11-le Craiovei. Astăzi a fost titular (n.r. - cu FC Botoşani), dar a avut o evoluţie modestă, poate are nevoie de mai multă încredere, care nu i se oferă în acest moment. El cred că e un jucător de moral, poate a şi căzut din acest punct de vedere.

Dar, nu e timpul pierdut, trebuie să tragă de el, să fie iar jucătorul care dădea goluri pentru Craiova. El era şi un fotbalist care era în planurile echipei naţionale”, a spus Viorel Moldovan, la Primasport.

Doar trei goluri și două pase decisive a strâns Andrei Ivan în cele 23 de meciuri disputate în tricoul Universității Craiova, în acest sezon de Superliga.

2.4 milioane de euro este cota de piață a fotbalistului de bandă în vârstă de 27 de ani, potrivit site-urile de specialitate.

FC Botoșani - Universitatea Craiova, scor 2-2

Moldovenii au deschis scorul în minutul 17, prin Kaporf. Tot acesta a dublat diferența în minutul 41. Oltenii au venit mai bine montați de la vestiare și au redus din diferență prin Mitriță (53'), iar Koljic a stabilit scorul final în minutul 90+5.

În urma rezultatului de duminică seară, Universitatea Craiova a acumulat 39 de puncte și se află pe patru în clasament, în timp ce FC Botoșani ocupă locul 15, cu 20 de puncte.

Etapa următoare, Universitatea Craiova va primi vizita lui FC Voluntari, luni, de la ora 20:00, în timp ce FC Botoșani se va deplasa în București pentru meciul cu FCSB, programat duminică, de la 20:00.