Reghecampf s-a dezlănțuit după meciul cu Botoșani, dar imediat a fost criticat

reghecampf Basarab Panduru Constantin Zotta Fotbal intern
Data publicarii: Vineri 27 Mai 2022, 23:27
Data actualizarii: Vineri 27 Mai 2022, 23:32

Universitatea Craiova s-a calificat în Europa Conference League la fotbal, după ce a învins-o pe FC Botoşani cu scorul de 2-0 (1-0), vineri seara, pe teren propriu, într-un meci de baraj pentru a treia competiţie continentală ca valoare.

Universitatea s-a impus prin golurile marcate pe contraatac de Elvir Koljic (26), după o minge aşezată de Gustavo, şi de Andrei Ivan (90+1), după o pasă venită de la Ante Roguljic.

Laurențiu Reghecampf a avut un discurs dur la final. Atacat și decizia FRF, dar subtil și pe FC Botoșani. VEZI aici ce a spus antrenorul Universității.

”Eu cred că jumătate are dreptate. În mod normal echipa de pe locul 3 nu ar trebui să dea barajul, este o poziţie câştigată prin muncă etc. Dar nu mi se spre corect ce a spus la adresa lui Botoşani, adică nu vrea să joace cu locul 8, dar vrea cu şase. Nu e normal să joci nici cu şase, nici cu opt. Nu mi s-a părut o declaraţie fair-play”, a declarat Zotta, la Orange Sport.

”Eu spun că nici eu nu sunt de acord ca o echipă din play-out să joace în Europa. Nu joci nici cu 6, nici cu 8. Vii din alt campioanat, fiecare a jucat alt campionat etc. (n.r. despre replica la adresa lui Botoşani) Pe fond nervos a făcut o greşeală, niciodată nu a zis aşa, a fost foarte stresat, supărat. S-a posit deja despre posibilul înlocuitor...”, a declarat Panduru, pentru sursa mai sus citată. Panduru a fost secundul lui Reghecampf în acest sezon, la Universitatea Craiova.

• FC Botoşani a jucat ultima jumătate de oră a partidei în inferioritate numerică, după ce Mihai Roman II (venit de la Universitatea) a fost eliminat (62), pentru lovirea lui Paul Papp.

Universitatea Craiova, clasată pe locul 3 în play-off, a disputa meciul de baraj pentru participarea în Europa Conference League cu FC Botoşani, care a terminat pe locul al doilea în play-out-ul Ligii I, după Sepsi OSK Sf. Gheorghe, care a câştigat Cupa României.

Campioana CFR Cluj va evolua în primul tur preliminar al Ligii Campionilor, vicecampioana FCSB va intra în turul al doilea preliminar al Europa Conference League, ca şi Sepsi OSK Sfântu Gheorghe, câştigătoarea Cupei României, şi Universitatea Craiova, câştigătoarea barajului cu FC Botoşani.