Panduru pune paie pe foc după FCSB - PAOK 1-1

Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Joi 06 Iulie 2023, 13:38
Data actualizarii: Joi 06 Iulie 2023, 14:03

FCSB a încheiat stagiul de pregătire din Olanda.

Echipa condusă de Elias Charalambous a jucat un amical cu Anderlecht Bruxelles, 2-5, meci în care belgienii au mizat mai mult pe jucători tineri, și o partidă de verificare contra celor de la PAOK Salonic, miercuri seară, scor 1-1. În confruntarea cu gruparea condusă de Răzvan Lucescu, banderola de căpitan a fost purtată și de sud-africanul Siyabonga Ngezana, sud-africanul transferat de FCSB în această vară.

Ngezana a gafat în repriza a doua și rezerva Vasilios Gordeziani a marcat golul egalizator. Fostul fotbalist de la Steaua și Benfica, Basarab Panduru, a comentat evoluția fundașului central pe care FCSB i-a plătit lui Kaizer Chiefs aproape 600.000 de euro.

"Asta e acum, nu e nicio problemă. I-am văzut pe cei din Africa de Sud care ziceau <<Domnule, să aveţi grijă de Ngezana>>. Nu vă faceţi nicio problemă. Are Gigi grijă de el, nu e nicio problemă. Câteva etape, ca să vedem ce se întâmplă şi după aia...

(n.r. - despre gafa din FCSB - PAOK) Nu că a intrat decisiv, dar nu ai cum cazi în fund. Vine de pe drum, două zile poate l-au rupt cu antrenamentele. Am văzut că ridica gantera aia şi era mai mare decât el. Adică te pot lăsa picioarele, aici pot crede, dar felul în care... Da, a alunecat. Nu aş comenta greşeala asta, că nu ştiu ce a făcut, dar te pot lăsa picioarele după pregătirea pe care am văzut-o", a declarat Basarab Panduru, potrivit Orange Sport.

FCSB a încheiat la egalitate, scor 1-1, ultimul meci amical din Țările de Jos, împotriva grecilor de la PAOK. Florinel Coman a înscris pentru roș-albaștri, la fel ca și în meciul cu RSC Anderlecht (minutul 24), în timp ce pentru fosta campioană a Greciei a marcat Vasilis Gordeziani (minutul 70). Elias Charalambous a început meciul cu următoarea formulă de echipă: Vlad - Ov. Popescu, Dawa, Haruț, Radunovic - Șut, Djokovic, Olaru - Băluță, Miculescu, Coman.

Pe parcursul reprizei secunde au mai intrat în teren Ngezana, aflat la debut, precum și Crețu, Panțîru, Edjouma, V. Gheorghe, Cordea, Compagno, Radaslavescu și Gogescu. Delegația FCSB va reveni vineri la București, urmând ca de luni să înceapă ciclul săptămânal de pregătire dinaintea debutului în sezonul 2023-2024.