Moment de COSMAR in fotbalul romanesc! Un jucator a ramas fara un RINICHI dupa o accidentare groaznica! Ce s-a intamplat:

uta Luceafarul Oradea Fotbal intern
Data publicarii: Sambata 20 Aprilie 2013, 16:51
Data actualizarii: Sambata 20 Aprilie 2013, 16:50

►Duminica - SuperDan se pune cu bogatii! 17:30 Anji – Dinamo Moscova

Portarul echipei Luceafarul Oradea, Dumitru Paul, a suferit o interventie chirurgicala in care i-a fost scos rinichiul stang, la cateva ore după meciul pierdut de Luceafarul in fata celor de la UTA.

Dumitru Paul a fost transportat la Spitalul Judetean din Oradea in noaptea de vineri spre sambata, el fiind operat de urgenta. Paul se afla in prezent internat la sectia de terapie intensiva, iar starea sa este stabila.

Titular in meciul UTA - Luceafarul, Dumitru Paul a fost busculat in minutul 30 de ivorianul Dosso (UTA Arad). Dupa ce a primit timp de cateva minute ingrijiri, portarul a dat semne ca poate continua jocul. Pe finalul reprizei a cazut insa din nou si a fost urcat in ambulanta, fiind transportat la spitalul din Arad, unde i s-a facut o radiografie si a fost diagnosticat cu contuzie forte. Medicii aradeni i-au recomandat o saptamana de repaus.

Dumitru Vlad Paul are 22 de ani si a mai jucat la FC Bihor, ACU Arad, Ariesul Turda si Unirea Floresti. In 2007, cand era junior la FC Bihor, Paul s-a ciocnit violent cu un atacant de la Bega Timisoara si a fost nevoie de o operatie pentru extirparea splinei.

UTA Arad a invins-o cu 2-0 pe Luceafarul Oradea, intr-un meci din etapa a XXII-a a seriei secunde din Liga a II-a. Golurile au fost marcate de Dosso '54 si Laso '90+4 (penalti).

De la Luceafarul Oradea au fost eliminati doi jucatori, Bogdan '89 si Mintas '90+3.

Sursa: Mediafax