VIDEO EXCLUSIV Ionuț Rada, discurs emoționant la finalul Galei Mihai Neșu

Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Vineri 05 Mai 2023, 08:15
Data actualizarii: Vineri 05 Mai 2023, 08:25

Evenimentul care a avut loc joi seara pe stadionul Arcul de Triumf a fost transmis în direct de Pro Arena și VOYO.

• România All Stars a învins, joi seara, cu scorul de 3-2 (2-1) selecţionata FIFPRO Europe într-un meci caritabil de fotbal desfăşurat pe Stadionul Arcul de Triumf din Capitală în cadrul Galei ''Mihai Neşu''.

"A fost o plăcere să joc, mă bucur că a ieşit un spectacol frumos. Le mulţumesc tuturor celor care au venit, dar şi celor care au donat din faţa televizoarelor prin SMS, pentru că ştim toţi ce face Mihai Neşu. Sper ca prin suma strânsă să ajutăm la finalizarea proiectului de la Oradea.

Este emoţionat că un fost coleg, după ce a trecut prin acel accident, continuă să ajute... este un exemplu pentru noi toţi. A fost frumos să fiu coleg de echipă cu Robert Pires. Sperăm să avem parte de cât mai multe astfel de meciuri pentru că aducând jucători foarte mari putem ajuta aceste acţiuni caritabile", a spus Rada.

În partida la care au asistat aproximativ 3.500 de spectatori, golurile selecţionatei România All Stars, condusă de pe bancă de antrenorul Gheorghe Hagi, au fost înscrise de Florin Cernat (minutele 9 şi 11) şi Florin Cernat (minutul 60 - penalty), în timp ce pentru FIFPRO Europe au înscris Marios Christodoulou (minutul 33) şi Gigel Bucur (minutul 66).

Partida caritabilă a fost organizată de Asociaţia Fotbaliştilor Amatori şi Nonamatori din România (AFAN) în beneficiul Fundaţiei Mihai Neşu. Evenimentul intitulat Gala Mihai Neşu a avut ca scop strângerea de fonduri pentru finalizarea complexului de recuperare neuromotorie Sfântul Nectarie din Oradea.