NEWS ALERT Napoli e campioana Italiei după 33 de ani! Osimhen a adus titlul mai devreme

Udinese - Napoli Luciano Spalletti Serie A Italia
Data publicarii: Joi 04 Mai 2023, 23:40
Data actualizarii: Joi 04 Mai 2023, 23:47

Napoletanii s-a confruntat cu Udinese în etapa cu numărul 33 din Serie A, scor 1-1.

UPDATE 2: Napoli e campioana Italiei după 33 de ani! Echipa dirijată de Luciano Spalletti și-a adjudecat primul Scudetto din sezonul 1989/90, atunci când starul napoletanilor era regretatul Diego Armando Maradona. Acum, stadionul lui Napoli, fostul San Paolo, îi poartă numele.

Cu 80 de puncte după 33 de etape disputate în Serie A, Napoli e campioană cu cinci runde înainte de încheierea campionatului. Victor Osimhen a fost cel care a adus primul Scudetto pentru napoletani mai devreme, grație reușitei din minutul 53.

Acasă, pe Napoli o așteaptă o petrecere „surpriză” organizată de fani, care s-au strâns deja pe stadionul „Diego Armando Maradona” să celebreze succesul pe care Luciano Spalletti l-a adus tuturor susținătorilor napoletani. Napoli e campioana Italiei!

UPDATE 1: Napoli a egalat în repriza secundă. Victor Osimhen a restabilit egalitatea în minutul 53.

Cele două echipe și-au dat întâlnire pe Dacia Arena din Udine. Ultima confruntare dintre Napoli și Udinese s-a întâmplat pe stadionul „Diego Armando Maradona” în turul campionatului, atunci când liderul a reușit să se impună cu 3-2.

Napoli e condusă în meciul care-i poate aduce titlul. Strică surpriza fanilor?

După 45 de minute disputate, Sandi Lovric a marcat (13') și poate ruina surpriza pe care au pregătit-o fanii napoletani. Suporterii liderului s-au adunat pe stadionul „Diego Armando Maradona” pentru o petrecere!

Dacă întoarce Napoli în repriza secundă, atunci echipa lui Luciano Spalletti va celebra primul Scudetto de pe vremea regretatului Maradona, care a adus zâmbetul pe buzele fanilor în sezonul 1989/1990.

Napoli, în această stagiune

După 32 de etape disputate, Napoli se află pe prima poziție cu 79 de puncte. În consecință, echipa de pe „Diego Armando Maradona” a înregistrat 25 de victorii, patru rezultate de egalitate și trei înfrângeri.

În runda cu numărul 31, Napoli nu a putut să o învingă pe Salernitana, locul 14 din Serie A. Echipa lui Spalletti deschisese scorul în minutul 62, prin Olivera, dar Dia a egalat pe final, în minutul 84 al meciului.