FOTO "Golul este perfect valabil!" Verdicul specialistului după faza controversată de pe Arena Națională

FCSB Rapid Superliga Fotbal intern
Data publicarii: Sambata 20 Aprilie 2024, 21:31
Data actualizarii: Sambata 20 Aprilie 2024, 21:38

FCSB - Rapid, duel în etapa cu numărul cinci din play-off-ul Superligii, programat pe Arena Națională.

Prima repriză a meciului a fost însă marcată de faza controversată petrecută în minutul 23. Hasani a trimis perfect o minge din marginea careului, însă golul a fost anulat, deoarece Rrahmani care se afla în poziție afară din joc a fost pe direcția șutului.

Decizia lui Marcel Bîrsan a fost contestată de rapidiști, însă aceasta nu a fost schimbată nici de arbitrii din camera VAR. A fost 1-2 la pauză.

Fostul arbitru Marius Avram a analizat faza și a ajuns la concluzia că reușita a fost una perfect valabilă.

"O să încep cu regulile jocului, care spun că un gol este anulat dacă împiedică portarul prin opturarea câmpului vizual al acestuia, dacă face un gest evident de a juca mingea, dacă portarul este împiedicat să apere minge.

Din ce văd eu aici, niciuna dintre aceste reguli nu este încălcată, deci golul este perfect valabil.

E o întrebare bună de ce n-a fost validat. Asistentul vorbește cu arbitrul și îl întreabă dacă influențează sau nu. Asistentul judecă ofsaidul, iar centralul decide dacă influențează. Cred c-ar fi trebuit să îl cheme la margine, să îi arate că Rrahmani nu influențează cu absolut nimic", a spus Marius Avram la Digisport.