FOTO Rapidiștii au luat "foc"! Gol valabil anulat oaspeților? Fază controversată pe Arena Națională

Rapid FCSB Superliga Fotbal intern
Data publicarii: Sambata 20 Aprilie 2024, 21:15
Data actualizarii: Sambata 20 Aprilie 2024, 21:21

FCSB - Rapid, duel în etapa cu numărul cinci din play-off-ul Superligii, programat pe Arena Națională.

După un gol anulat lui Coman, în minutul trei, FCSB a deschis scorul prin Darius Olaru, în minutul zece.

Rapid a revenit în joc două minute mai târziu, prin Kransniqi, după o pasă greșită a lui Șut. În minutul 16, giuleștenii au mai lovit o dată prin Rrahmani, după o lovitură liberă.

Prima repriză a meciului a fost însă marcată de faza controversată petrecută în minutul 23. Hasani a trimis perfect o minge din marginea careului, însă golul a fost anulat, deoarece Rrahmani care se afla în poziție afară din joc a fost pe direcția șutului.

Decizia lui Marcel Bîrsan a fost contestată de rapidiști, însă aceasta nu a fost schimbată nici de arbitrii din camera VAR. A fost 1-2 la pauză.

FCSB - Rapid, istoria întâlnirilor directe

De la revenirea giuleştenilor pe prima scenă, în 2021, Rapid și FCSB s-au mai întâlnit în principala competiţie internă de opt ori, de şase ori s-a impus Rapid, celelalte două jocuri fiind câştigate de FCSB.

Cea mai recentă dispută directă: 9 martie 2024, Rapid - FCSB 4-0, marcatori Paul Iacob, Albion Rrahmani - dublă şi Ermal Krasniqi.

24 octombrie 2011, FCSB - Rapid 0-0: a fost ultima remiză albă consemnată în confruntările directe din SuperLigă.