FCSB Farul Constanta Superliga Fotbal intern
Data publicarii: Sambata 27 Aprilie 2024, 22:24
Data actualizarii: Sambata 27 Aprilie 2024, 22:31

FCSB a învins-o cu scorul de 2-1 pe Farul Constanța și a devenit matematic noua campioană a României.

FCSB este liderul din play-off, cu 49 de puncte acumulate și nu mai poate fi ajunsă din urmă de celelalte echipe.

FCSB este noua campioană a României

Constănțenii au avut primele ocazii mari de gol, dar cei care au deschis scorul au fost cei de la FCSB. Miculescu l-a învins pe Buzbuchi în minutul 26, după un assist semnat de Darius Olaru. Octavian Popescu putea marca și el în minutul 41, dar portarul constănțenilor a respins foarte bine.

În minutul 77, Darius Olaru a scăpat singur spre poartă, însă nu a reușit să îl învingă pe Buzbuchi.

Constănțenii au reușit să restabilească egalitatea în minutul 79, prin Rivaldinho, care a marcat cu capul în poarta lui Târnovanu, dar după doar cinci minute, Băluță a refăcut diferența de pe tabelă.

FCSB - Farul 2-1

Min. 90+3: Ocazie FCSB! Aljhassan îi pasează lui Olaru care avansează spre poartă, dar șutează în transversală.

Min 84: GOL FCSB! Octavian Popescu ține mingea în teren, îi lasă balonul lui Olaru, care centrează. Băluță este pe fază și îl învinge pe Buzbuchi.

Min. 79: GOL FARUL! Louis Munteanu centrează foarte bine în careul roș-albaștrilor, iar Rivaldinho înscrie cu capul în poarta lui Târnovanu.

Min. 77: Ocazie FCSB! Darius Olaru scapă singur spre poarta lui Buzbuchi, șutează, dar portarul constănțenilor respinge cu talpa.

Min. 62: Ocazie FCSB! Octavian Popescu are o cursă senzațională în flancul stâng, pătrunde în careu și îi pasează lui Olaru în fața porții, dar defensiva constănțenilor rezolvă faza.

Min. 49: Ocazie FCSB! Octavian Popescu șutează din afara careului, dar mingea trece pe lângă poarta constănțenilor.

Min. 46: Începe repriza a doua!

Min. 45+2: Finalul primei reprize!

Min. 41: Ocazie FCSB! Octavian Popescu scapă în careul constănțenilor, dar șutul său este respins de Buzbuchi.

Min. 38: Ocazie Farul! Mihai Popescu pătrunde în careul roș-albaștrilor prin partea stângă, dar Ngezana intervine bine și respinge.

Min. 26: GOL FCSB! Olaru îl găsește foarte bine pe Miculescu, care are o preluare bună și trimite cu exteriorul pe lângă Buzbuchi.

Min. 15: Ocazie Farul! Louis Munteanu șutează puternic din afara careului, balonul este deviat de Ngezana, iar Târnovanu respinge în afara terenului.

Min. 12: Ocazie Farul! Popescu centrează în careu, Vînă deviază cu capul în fața porții, Ngezana nu nimerește balonul, iar Louis Munteanu nu este pe fază.

Min. 1: Începe meciul!

• FCSB: Târnovanu – Crețu, Ngezana, Dawa, Ov. Popescu – Lixandru, Șut, Olaru – Miculescu, Băluță, Oct. Popescu
  • Rezerve: Udrea, Vlad, Panțîru, Haruț, Pandele, Antwi, Toma, Alhassan, Popa, Radaslavescu
  • Farul: Buzbuchi – Sîrbu, Larie, M. Popescu, Henrique - Vînă, Queiros, Grameni – Ganea, Munteanu, Andronache
  • Rezerve: Mușat, Grosu, Dănuleasa, Kiki, Boli, Nedelcu, Casap, N. Popescu, Deaconu, Benchaib, Rivaldinho

FCSB nu a pierdut niciun meci în play-off și este la un singur punct de câștigarea titlului de campioană.

Nici Farul Constanța nu stă rău la capitoul încredere, dobrogenii au o singură înfrângere în ultimele zece deplasări, 0-1 cu Universitatea Cluj (28 februarie 2024), interval în care au mai înregistrat cinci succese şi patru rezultate de egalitate.

De 37 de ori s-au întâlnit cele două echipe s-au mai întâlnit în principala competiţie internă. De 24 de ori s-au impus bucureştenii, de opt ori au câştigat dobrogenii, iar de alte cinci confruntări au remizat.

Farul Constanța s-a impus ultima oară în fața lui FCSB pe 21 mai 2023, 3-2, meci la finalul căruia gruparea antrenată de Gheorghe Hagi a devenit campioană.

Ultima confruntare dintre cele două echipe s-a încheiat cu victoria "roș-albaștrilor", scor 0-1, iar marcator a fost Adrian Șut.

FCSB, fără patru jucători cu Farul

Cea mai mare pierdere pentru "roș-albaștri" este Florinel Coman, care s-a accidentat în meciul cu Sepsi, fiind înlocuit în minutul 19 de Miculescu.

Vlad Chiricheș, revenit pe teren la începutul play-off-ului s-a accidentat din nou, de această dată la mână, și a fost supus unei intervenții chirurgicale, care o să-l țină în afara gazonului pentru zece zile.

Luis Phelipe nu și-a revenit nici el după accidentare, iar Risto Radunovic este suspendat după ce a văzut al patrulea cartonaș galben în meciul cu Sepsi OSK.

"Florinel este OUT pentru acest meci. Chiricheș s-a operat și va fi mai devreme cu noi decât ne așteptam. Rar vezi un jucător cu un caracter precum al lui Chiricheș. Luis Phelipe va fi OUT și el. De asemenea și Risto Radunovic, care este suspendat", a spus Elias Charalambous la conferința de presă.

Hagi nu va putea conta pe Cojocaru

"La noi, lipsește Cojocaru, dar a apărut Luca Andronache. Sunt și cei care nu au minute, băieții sunt concentrați. Nu uitați de Benchaib! A intrat cu Rapid și a făcut diferența.

Un jucător care n-a apărut până acum, a fost accidentat, dar cu Rapid a demonstrat că are talent. Trebuie să muncească bine, să-și dorească, să se adapteze la noi. Poate fi un jucător foarte bun. Gustavo are o creștere foarte mare, un fundaș central tânăr de picior stâng foarte bun, a menționat Gică Hagi", a spus Gică Hagi la conferința de presă.