”Fac din nou un apel!” Bogdan Andone a criticat dur arbitrajul după remiza cu Farul

Bogdan Andone FC Botosani Superliga Fotbal intern Bogdan Andone / SportPictures
Data publicarii: Sambata 09 Martie 2024, 00:08
Data actualizarii: Sambata 09 Martie 2024, 00:13

FC Botoșani a remizat, scor 0-0, cu Farul Constanța, în ultima etapă a sezonului regulat din Liga 1.

Antrenorul echipei gazdă, Bogdan Andone, s-a arătat extrem de nemulțumit de arbitraj, în special de numărul mic de minute de prelungire acordate.

"La modul în care s-a desfășurat jocul, am dominat echipa campioană, cu siguranță meritam victoria. Băieții merită felicitați, un joc extraordinar din punct de vedere tactic. Am dominat și am pus o presiune extraordinară asupra celor de la Farul. Meciul din seara aceasta îmi dă convingerea că suntem pe drumul cel bun și ne vom bate să rămânem în Liga 1.

Din păcate ne-a lipsit golul, ne-am creat câteva ocazii foarte bune. Totuși, sunt mândru de băieții mei. Dacă vom continua la fel, cu siguranță o să vină și victoriile.

Bogdan Andone a criticat arbitrajul

Singurul lucru legat de arbitraj... mă leg de minutele de prelungire. Fac din nou un apel. Pauze de schimbări, cartonaș roșu, intervenția VAR, nu poți să dai doar 3 minute de prelungire, iar în minutul 92:40 să fluieri finalul meciului. Totul a fost cronometrat. Vizavi de minutele de prelungire, este a doua oară, după etapa cu Sepsi... Atunci meciul întrerupt 20 de minute și s-au dat doar 8 minute de prelungire.

În rest, nu am ce să comentez. A fost un meci bun, consistent. Îmi pare rău că nu au câștigat, dar meritau în această seară să se impună în fața echipei campioană", a spus Bogdan Andone după meciul cu Farul Constanța.

În urma egalului de vineri seară, FC Botoșani a încheiat sezonul regulat pe ultima poziție în clasamentul Superligii, cu 21 de puncte.