Dinamoviștii remarcați de Florin Prunea după înfrângerea suferită de „câini” în fața Rapidului: „Vor arăta mult mai bine!”

Florin Prunea Dinamo Rapid Fotbal intern Florin Prunea
Data publicarii: Sambata 27 Ianuarie 2024, 22:25
Data actualizarii: Sambata 27 Ianuarie 2024, 22:30

Dinamo a pierdut meciul cu Rapid, disputat pe Arena Națională, scor 1-2, în ciuda faptului că a controlat în mare măsură jocul.

Fostul dinamovist Florin Prunea a susținut că Dinamo a pierdut pe nedrept meciul și s-a arătat încrezător că echipa din „Groapă” va arăta mult mai bine în următoarele luni.

Prunea a mai punctat faptul că „roș-albii” au câștigat trei fotbaliști sâmbătă seară: Golubovic, Velkovski și Pavicic.

„E bine când prinzi Rapidul cum l-a prins Dinamo astăzi să-l ucizi repede, că dacă nu... s-a întâmplat ce s-a întâmplat.

Eu cred că este un rezultat nedrept, eu cred că Dinamo a avut ocaziile mai mari, a jucat mai bine 75 de minute, cât i-au ținut picioarele.

Din păcate, jucătorii care au venit de pe bancă... se vede clar că nu sunt pregătiți. Repet, cei care au venit de pe margine, se vede că nu sunt pregătiți. Nici Eddy Gnahore, nici băiatul din Moldova, Neagu. Mai este mult de muncă.

Câștigurile din această seară: Golubovic, care este un portar fantastic, Velkovski, un jucător pe care Dinamo se poate baza, Pavicic va fi din ce în ce mai bine și eu cred că după întreruperea din martie vor arăta mult mai bine.

75 de minute, Dinamo a jucat foarte, foarte bine”, a spus Florin Prunea la Digisport.

Dinamo - Rapid, scor 1-2

Oaspeţii au deschis scorul prin francezul Jayson Papeau (43), care a reluat centrarea lui Omar El Sawy. Dinamo a egalat la scurt timp, prin Hakim Abdallah (45+1), care a deviat spectaculos cu câlcâiul şutul imprecis al lui Christian Ilic. Rapid a obţinut victoria prin golul marcat de atacantul sârb Borisav Burmaz (90), cu un şut din întoarcere. Burmaz a adus victoria Rapidului şi în etapa precedentă, în meciul cu FC U Craiova (4-3).

Dinamo a început meciul foarte bine şi a avut o ocazie în chiar primul minut de joc, dar portarul Marian Aioani, debutant la Rapid după transferul de la Farul, l-a blocat pe Abdallah. În min. 20, Paul Iacob a blocat şutul lui Homawoo din careu.

Gazdele au început repriza secundă cu o ocazie bună a lui Goncalo Gregorio (49), după care Dinamo a avut şi o bară, prin Dennis Politic (56).

Rapid a fost mai periculoasă în ultima parte a meciului, Albion Rrahmani (71) fiind blocat in extremis de portarul Adnan Golubovic, care a salvat incredibil golul în min. 87, în faţa lui Burmaz.