Dinamo Kiev - Dinamo București 4-1. Mircea Lucescu n-a avut milă de Ovidiu Burcă

Dinamo Kiev - Dinamo București Dinamo Bucuresti Dinamo Kiev Mircea Lucescu Ovidiu Burca Fotbal intern
Data publicarii: Miercuri 05 Iulie 2023, 20:10
Data actualizarii: Miercuri 05 Iulie 2023, 20:17

Dinamo Kiev a câștigat categoric meciul cu Dinamo București, scor 4-1, în cadrul unui amical disputat în Austria.

Echipa lui Mircea Lucescu a început meciul în forță și a marcat de două ori în primele 18 minute, prin Volosyn și Tsarenko.

”Roș-albii” au redus din diferență în minutul 40, când Ahmed Bani a marcat superb din lovitură liberă. Fosta campioană a Ucrainei a mai marcat de două ori în partea secundă, prin Dubinchak (67) și Kabaev (74), și meciul s-a terminat cu victoria categorică a echipei lui Lucescu, 4-1.

Pentru ”câini”, acesta a fost ultimul amical din cadrul cantonamentului din Slovenia, după 1-0 cu Slaven Belupo și 0-1 cu Zalaegerszegi.

Dinamo, program ”de foc” în primele etape

În prima rundă, ”câinii” vor primi vizita celor de la Universitatea Craiova, una dintre echipele ”cu pretenții” din Superligă. În a doua etapă, Dinamo va juca derby-ul cu FCSB, după care va urma partida cu Sepsi OSK, deținătoarea Cupei României.

În etapa a șaptea, Dinamo va avea un nou derby, pe teren propriu, cu Petrolul Ploiești, iar în etapa a opta se va deplasa în Giulești pentru un nou meci „de foc”, cu Rapid București.