VIDEO Cazul bricheta in Turcia! Meci oprit dupa ce tusierul a fost lovit cu pietre!

Data publicarii: Sambata 06 Martie 2010, 17:32
Data actualizarii: Sambata 06 Martie 2010, 19:43

Scenele de la Rapid - Steaua din 2007 s-au repetat in Turcia, la meciul dintre Diyarbakirspor si Bursaspor.

Autocarul echipei lui Giani Kirita, atacat cu pietre!

Meciul dintre formatiile Diyarbakirspor si Bursaspor, din campionatul Turciei, a fost intrerupt, sambata, dupa doar 17 minute de joc, din cauza violentelor provocate de spectatori, care au aruncat cu diverse obiecte in teren, ranind un arbitru asistent.

Potrivit presei din Turcia, partida incepuse cu 6 minute intarziere, din cauza obiectelor aruncate de public in directia portii formatiei Bursaspor. Un ziarist a fost ranit la cap de unul din obiectele aruncate in teren, dar jocul a fost oprit de centralul Mustafa Kemal Abitoglu abia dupa ce un obiect l-a ranit pe unul din arbitrii asistenti.

Echipa Bursaspor, din care face parte si romanul Giani Kirita, a parasit terenul escortata de politisti. In momentul intreruperii jocului, scorul era de 0-0.

Violentele au continuat in afara stadionului din Diyarbakir, de data aceasta fiind provocate de fanii echipei oaspete, care au aruncat cu pietre in fortele de ordine. Cinci persoane au fost ranite. Pentru a-i calma pe fani, fortele de ordine au folosit gaze lacrimogene si tunuri de apa.

Potrivit ajansspor.com, delegatia echipei Bursaspor, care a parasit stadionul cu doua autocare, a fost atacata pe drum, iar geamurile vehiculelor au fost sparte. Fotbalistii au fost nevoiti sa se adaposteasca, pentru scurt timp, intr-un imobil ce apartine Politiei. Bursaspor a parasit orasul Diyarbakir cu un avion privat.