Thomas Muller l-a identificat pe noul Arjen Robben: "Așa făcea și el!"

Thomas Muller Arjen Robben Bayern Munchen Mathys Tel Fotbal extern
Data publicarii: Miercuri 04 Octombrie 2023, 19:09
Data actualizarii: Miercuri 04 Octombrie 2023, 19:10

Bayern Munchen a învins FC Copenhaga, marți, scor 2-1, în grupa A din Liga Campionilor, după ce bavarezii au fost conduși.

Campioana Germaniei a avut parte de o partidă mai complicată decât părea la prima vedere. FC Copenhaga a deschis scorul în minutul 56, prin Lerager, însă Bayern a întors scorul pe final grație golurilor marcate de tinerii Jamal Musiala (20 de ani) și Mathys Tel (18 ani).

Thomas Muller îl compară pe Mathys Tel cu Arjen Robben

Thomas Muller, intrat în minutul 77, a pasat decisiv câteva minute mai târziu pentru golul decisiv marcat de Tel. La interviul de după meci, legenda lui Bayern l-a comparat pe puștiul din atacul bavarezilor cu Arjen Robben, care a scris istorie la clubul din Bundesliga.

"Se vede clar că îi lipsește puțin privirea de ansamblu lui Tel, însă pentru a marca goluri uneori trebuie să lași capul jos. Dacă ne aducem aminte de Arjen Robben, știu că de multe ori spuneam că trebuia să își vadă coechipierul în anumite situații, însă faptul că nu își ridica capul îi permitea să se concentreze și să marcheze foarte multe goluri. Mathys trebuie să facă la fel în continuare", a spus Thomas Muller, pentru Sky Germania, citat de Foot Mercato.

Mathys Tel (18 ani), internațional francez de juniori, a fost cumpărat în iulie 2022, de la Rennes, pentru 20 de milioane de euro. Tânărul atacant a strâns până acum 38 de meciuri pentru prima echipă a bavarezilor și a marcat deja 12 goluri.

Arjen Robben (39 de ani) și-a încheiat cariera de fotbalist în 2021, după o ultimă experiență la Groningen. Fostul mare fotbalist olandez a petrecut 10 ani la Bayern (2009-2019), perioadă în care a marcat 114 goluri în 309 apariții.