VIDEO Surpriză imensă în campionatul în care evoluează și Dayro Moreno! Cine și cum a câștigat titlul

deportivo pereira Columbia Harlen Castillo Independiente Medellin lovituri de departajare Fotbal extern
Data publicarii: Joi 08 Decembrie 2022, 12:22
Data actualizarii: Joi 08 Decembrie 2022, 12:25

Deportivo Pereira a devenit pentru prima oară în istorie campioană a Columbiei, după o finală decisă la loviturile de departajare.

Echipa Deportivo Pereira a cucerit miercuri primul său titlu de campioană naţională, în 78 de ani de istorie, după ce a învins cu 4-3 la loviturile de departajare formaţia Independiente Medellin, în manşa secundă a finalei ligii de fotbal din Columbia.

La sfârşitul timpului regulamentar de joc, scorul a fost egal, 0-0. Cele două formaţii încheiaseră nedecis şi prima manşă a finalei (1-1).

Portarul Harlen ”Chipi Chipi” Castillo, eroul lui Deportivo Pereira

Eroul lui Deportivo Pereira a fost portarul Harlen ”Chipi Chipi” Castillo, care a apărat miercuri două lovituri de departajare, oferindu-le fanilor şansa să sărbătorească primul titlu din istoria clubului lor favorit, pe stadionul Hernán Ramírez Villegas.

În urma acestui succes, Deportivo Pereira şi-a asigurat calificarea în viitoarea ediţie a competiţiei Copa Libertadores, echivalentul sud-american al Ligii Campionilor.