VIDEO Stipe Vucur, fundașul lui FCSB batjocorit de Mihai Stoica, a înscris primul gol la noua echipă și se pregătește de Champions League!

Stipe Vucur Champions League FCSB Mihai Stoica Zalgiris Vilnius Fotbal extern
Data publicarii: Miercuri 28 Iunie 2023, 09:43
Data actualizarii: Miercuri 28 Iunie 2023, 09:47

Apărătorul central a evoluat doar trei partide la clubul lui Gigi Becali, în 2021.

Stipe Vucur, fundașul central croato-austriac care a jucat 3 meciuri la FCSB în 2021, a marcat marți seara primul său gol pentru Zalgiris Vilnius, campioana Lituaniei, în 5-2 cu Zalgiris Kaunas din A Lyga, prima divizie a țării baltice (minutul 58).

Zalgiris Vilnius, aflată în plin campionat pentru că în Lituania se joacă în sistem primăvară - toamnă, se pregătește pentru dubla cu Struga din preliminariile Champions League, care se va disputa pe 11 și 18 iulie.

Vucur (31 de ani) a semnat cu campioana Lituaniei în februarie și în acest an a câștigat deja un prim trofeu, Supercupa.

Ce a făcut Stipe Vucur la FCSB

În startul sezonului 2021-2022, Vucur a apărut de trei ori în echipa lui FCSB, de fiecare dată ca titular: 45 de minute cu FC Botoșani (0-0), 90 de minute cu Universitatea Craiova (4-1), ambele în campionat, și 120 de minute cu Șahtior Karagandy (1-2, 3-5 d.l.d) în cupele europene.

Prestația austriacului din meciul contând pentru Conference League l-a scos din sărite pe Gigi Becali: "Vlad a dat un assist, și unul Vucur. Așa ceva nu am văzut în viața mea. Cum să iei golul ăsta?".

Mihai Stoica l-a desființat pe Stipe Vucur

Însă Mihai Stoica a fost cel care l-a desființat pe fotbalist, în direct la Orange Sport:

”Și anul trecut am avut stoperi înalți, dar erau pe modelul nea Gigi Mulțescu: ai 1,93, iar când sari la cap ai 1,75. Cam așa era Stipe Vucur, care a luat 80.000 ca să plece.

A plecat în august 2021. Suntem în iulie 2022 și nu am auzit să mai joace undeva fotbal. Poate pe un sintetic.

Dacă Vucur avea discernământ și își cunoștea valoarea, îi spunea din start impresarului care l-a chemat aici: 'dom'ne, sunt jucător de liga a treia, nu am ce căuta acolo'.

Unde a jucat Vucur din august, de când e liber? Nicăieri! Nu și-a găsit angajament din august, fiind liber! Și suntem în iunie. Asta spune multe.

Eu m-am opus categoric transferului. Argumente am avut, dar n-am fost ascultat. El zice că a jucat bine în ultimele meciuri... care bine? Că i-am bătut cu 4-1 pe Craiova? Ce legătură are el? A fost și pe teren, pe acolo... să fim serioși

Nu a greșit într-un simplu meci, ci un meci foarte important, cea mai mare rușine de când a luat Gigi echipa. Să te scoată Karagandy... ăia, săracii, erau strâmbi. S-a mai și jucat pe teren neutru. Ăia nici nu știau să se bucure, n-am mai văzut așa ceva.

Vucur nu a dat o dată cu capul! Mint, singura dată când a dat a fost pasă de gol pentru ăia.

Așa că ar trebui să tacă din gură. Noi (n.r. - și Nicolae Dică, prezent în studio) îl știam de la meciul cu Hajduk Split. De aia am spus: 'Gigi, n-ai cum să-l iei pe ăsta. Păi noi am construit jocul pe el, era lent ca lebăda!'".