Liran Sardal Hapoel Haifa Hatem Abd Elhamed nationala Israelului Ronny Levy Fotbal extern
Cătălin Parfene
Data publicarii: Marti 13 Decembrie 2022, 12:50
Data actualizarii: Marti 13 Decembrie 2022, 13:21

Liran Sardal, jucătorul de profil defensiv al lui Ronny Levy la Hapoel Haifa, a fost omul meciului în 4-4, 4-2 la loviturile de departajare cu Ihud Bnei Shfar'am, partidă din Cupa Israelului.

Liran Sardal, fundaș lateral sau mijlocaș defensiv la Hapoel Haifa, a fost omul meciului câștigat de echipa sa luni seara, 4-4 și 4-2 la loviturile de departajare în deplasare cu Ihud Bnei Shfar'am (sau Shefa-Amr), în Cupa Israelului (turul 8, echivalentul șaisprezecimilor).

Deși jucător de profil defensiv, Sardal a înscris un hat-trick în minutele 22, 29 și 67, reușite între care s-a intercalat însă și un autogol al fotbalistului (minutul 50)!

Gazdele, care evoluează în ligile inferioare, au revenit de la 0-3 și 2-4 și au egalat pe final, dar au ratat apoi de două ori la loviturile de la 11 metri.

Ronny Levy, instalat antrenor la Hapoel Haifa la sfârșitul lui octombrie

Sardal, în vârstă de 28 de ani, a debutat luna trecută la echipa națională a Israelului, viitoarea adversară a României din preliminariile pentru Campionatul European din 2024.

La Hapoel Haifa, el este coechipier cu fostul jucător dinamovist Hatem Abd Elhamed și este antrenat de Ronny Levy, fostul tehnician de la Unirea Urziceni (2010) sau FCSB (2011), instalat pe banca tehnică a ”rechinilor” la sfârșitul lunii octombrie.