Presa din Arabia Saudită, necruțătoare cu Cristiano Ronaldo după eșecul din derby: "A fost redus la tăcere"

Fotbal extern
Data publicarii: Vineri 10 Martie 2023, 12:42
Data actualizarii: Vineri 10 Martie 2023, 12:57

Cristiano Ronaldo a suferit primul eşec în campionatul din Arabia Saudite alături de Al Nassr, care a cedat poziţia de lider după ce a fost învinsă la limită de rivala Al Ittihad, scor 0-1.

Atacantul brazilian Romarinho a marcat unicul gol al partide, în minutul 80, la capătul unui contraatac devastator.

În urma acestui rezultat, Al Ittihad a preluat conducerea în clasament, cu 47 de puncte după 20 de etape, făcând rocadă cu Al Nassr, care a coborât pe poziţia a doua, cu 46 de puncte.

La finalul partidei, starul portughez a avut o reacție nervoasă din cauza rezultatului, fiind filmat în timp ce dădea cu piciorul într-o sticlă de apă, vizibil deranjat de jocul echipei.

Cristiano Ronaldo, taxat de presa din Arabia Saudită

Prestația jucătorului a fost analizată de sânge de publicațiile sportive din Arabia Saudită, iar acestea nu s-au sfiit să-l critice pe fotbalist.

"Al Nassr pierde primul loc în clasament. Ronaldo a fost redus la tăcere de o defensivă care a primit doar șase goluri în 20 de meciuri. În prelungirile meciului, jucătorul de 38 de ani putea să marcheze, dar șutul său puternic, cu stângul, a fost respins excelent de către portarul lui Al Ittihad, Grohe.

Frustrare maximă! Ronaldo a fost vizibil furios după fluierul final al meciului. A vorbit singur pe teren, a gesticulat și a avut reproșuri pentru coechipieri. Înainte de a părăsi gazonul, Ronaldo și-a aplaudat fanii, apoi a lovit câteva sticle cu apă", au scris cei de la SaudiGazette.