VIDEO Pe cine a folosit în meciul de cupă Bordeaux, care are 23 de jucători indisponibili din cauza Covid și a accidentărilor

Bordeaux Brest Cupa Frantei Ligue 1 Vladimir Petkovic Fotbal extern
Data publicarii: Luni 03 Ianuarie 2022, 08:04
Data actualizarii: Luni 03 Ianuarie 2022, 08:09

Experimentatul antrenor Vladimir Petkovic a avut o misiune imposibilă în partida cu Brest.

Bordeaux, care se luptă în Ligue 1 pentru salvarea de la retrogradare, a fost lovită crunt de coronavirus, astfel că în meciul de ieri din Cupa Franței, cu Brest (tot din Ligue 1), a avut 23 de jucători indisponibili: 21 din cauza Covid, ceilalți doi fiind accidentați!

Antrenorul Vladimir Petkovic a avut o misiune imposibilă, aliniind în primul ”unsprezece” doar trei jucători obișnuiți să evolueze în Ligue 1: veteranul Jimmy Briand, sud-coreeanul Hwang Ui-jo și fundașul de 19 ani Timothee Pembele, împrumutat de la PSG.

Au jucat titulari al patrulea portar din lot și fundași de 17, 18 și 19 ani

În rest, s-a descurcat cu al patrulea portar din lot, Rouyard, originar din Guadelupa, cu trei fundași de 17, 18 și 19 ani lângă la fel de tânărul Pembele, și cu doi mijlocași centrali de 20 și 21 de ani, toți de la echipa a doua a clubului, din liga 5!

Iar în a doua repriză, pe lângă alți puști, a debutat Ekomié, un fundaș din Insulele Falkland (Malvine)!

În aceste condiții, Brest s-a impus cu 3-0, dar golurile au venit greu: Mounie (36 - din penalty), Faivre (81 - tot din penalty) și Le Douaron (90+4).

Primul joc în fotbalul profesionist pentru nouă jucători

Meciul a fost sinonim cu debutul în fotbalul profesionist pentru șase jucători dintre titularii aliniați: Davy Rouyard, Mohamed Aggoun, Tijany Atallah, Johaneko Louis-Jean, Emeric Depussay și Johab Pascal.

Alți trei tineri bordelezi și-au făcut și ei debutul profesionist în a doua repriză: Rudy Orea, Jacques Ekomié și Sié Milama Ouattara.

Veteranul Jimmy Briand: ”Ne-au obligat să jucăm!”

”Ne-au obligat să jucăm!”, s-a plâns la final veteranul Jimmy Briand, jucător cu selecții la naționala Franței.

Pentru Bordeaux urmează partida din Ligue 1 de vineri cu Olympique Marseille, dar clubul speră la amânarea întâlnirii.