OUT de la națională! Măsură drastică după eșecul din barajul pentru accederea în grupa României de la EURO 2024

Israel Alon Hazan Fotbal extern
Data publicarii: Vineri 22 Martie 2024, 08:10
Data actualizarii: Vineri 22 Martie 2024, 08:10

Israel a ratat calificarea la EURO 2024 după ce a pierdut contra Islandei, scor 1-4, în semifinalele barajului.

Israel a început mai bine meciul disputat pe teren neutru, în Ungaria, deschizând scorul în minutul 31, prin veteranul Eran Zahavi, din penalty. Islanda a reușit să treacă în avantaj până la pauza, grație reușitelor lui Albert Gudmundsson (39') și Arnor Traustason (42').

Israel schimbă selecționerul după ratarea calificării la EURO 2024

Finalul din Ungaria a fost dramatic. Israel a rămas în inferioritate numerică după eliminarea lui Roy Revivo (73') și tot Israel a ratat un penalty prin Eran Zahavi (80'). Islanda a reușit ulterior să mai marcheze de două ori, prin același Albert Gudmundsson (83', 87'), iar nordicii s-au impus cu 4-1, calificându-se în finala barajului.

Imediat după meci, publicația Sport5 a anunțat că selecționerul Alon Hazan nu va continua pe banca tehnică a naționalei Israelului.

"Va fi prețul pe care îl va plăti pentru ratarea calificării la EURO", a scris sursa citată. De asemenea, și directorul sportiv Yossi Benayoun ar putea părăsi postul, iar în următoarele zile va avea o întâlnire cu președintele Federației pentru a-și stabili viitorul.

Alon Hazan (56 de ani) a fost numit selecționer în mai 2022. Cu el la conducere, Israel a încheiat pe locul 3 grupa de calificare la EURO, sub România și Elveția.

Ucraina - Islanda, meciul care va da ultima adversară a României din grupa de la EURO 2024

Ucraina – Islanda este meciul care va decide ultima adversară a României din Grupa E de la EURO 2024.

Islanda a învins-o la scor pe Israel, scor 4-1, la Budapesta. Israelienii au deschis scorul prin Zahavi, în minutul 31, de la 11 metri, dar până la finalul primei reprize, islandezii au trecut în avantaj după golurile marcate de Gudmundsson și Traustason în minutele 39 și 42.

Revivo a fost eliminat în mintul 73, iar misiunea Israelului a devenit și mai dificilă. Zahavi a avut șansa să restabilească egalitatea în minutul 80, dar a ratat de la punctul cu var. Apoi Gudmundsson a mai înscris de două ori în doar patru minute (minutele 83 și 87).

Bosnia și Herțegovina a condus-o pe Ucraina până în minutul 85, după autogolul lui Matviienko, dar selecționata din țara vecină a reușit să întoarcă rezultatul în doar trei minute. Yaremchuk a înscris în minutul 85, iar Dovbyk și-a trecut numele pe lista marcatorilor în minutul 88.