Olanda e noua campioana europeana la tineret: Olanda 4-1 Serbia

Data publicarii: Duminica 24 Iunie 2007, 12:54
Data actualizarii: Duminica 24 Iunie 2007, 12:54
OLANDEZII AU FACUT INSTRUCTIE PE TEREN CU SARBII

Olanda a castigat Campionatul European de tineret, dupa ce a batut Serbia in finala cu 4-1, in direct la sport.ro.

Bakkal a inscris primul gol al olandezilor in minutul 17, din centrarea lui Ridder. Babel a marcat pentru 2-0 in minutul 60. Doua minute mai tarziu, Kolarov a vazut cartonasul rosu si Serbia a ramas in 10 oameni. In minutul 67 Rigters a scapat singur cu portarul si a inscris golul trei pentru Olanda. Babel putea reusi dubla in finala cu sarbii dar a ratat un penalty in minutul 71. Opt minute mai tarziu, Mrdja a dat golul de onoare pentru Serbia.

Olandezii nu s-au multumit insa cu diferenta de doua goluri si au mai inscris o data in poarta lui Kahriman, prin Bruins, in minutul 87.

Olanda a castigat pentru a doua oara consecutiv Europeanul de tineret. Anglia si Italia sunt singurele care au mai reusit aceasta performanta