FOTO ȘI VIDEO N-ai scăpat nici când îi vezi în autocar! Echipa unui român, ca și campioană cu penalty-uri în minutul 100 și posesie 17%

Sparta Praga florin nita Slavia Praga Fotbal extern
Ionuț Axinescu
Data publicarii: Sambata 13 Mai 2023, 23:20
Data actualizarii: Duminica 14 Mai 2023, 00:21

Formația din Praga e letală după minutul 90.

Sparta Praga, formația de care aparține portarul Florin Niță, a făcut un pas aproape decisiv spre cucerirea titlului în Cehia. Sparta a câștigat, din nou dramatic, în ultima rundă. De această dată, în derby-ul cu Slavia, scor 3-2, la capătul unui joc în care a marcat din nou în minutul 90+7!

Sparta Praga, victorie cu Slavia în minutul 90+7, din penalty! E deja un obicei

Lukáš Haraslín a deschis scorul pentru Sparta, în minutul 30, dar Ivan Schranz a egalat cinci minute mai târziu. Sparta a trecut din nou în avantaj în minutul 63, prin golul lui Sorensen, însă Slavia a restabilit egalitatea cu cinci minute înainte de final, prin Stanislav Tecl.

Finalul a fost încins: Ogbu l-a agățat în care pe Awer Mabil, iar centralul a arătat lovitură de la 11 metri. Ladislav Krejčí a transformat fără emoții, în minutul 90+7, iar Sparta s-a distanțat la cinci puncte de rivala sa, cu trei etape înainte de finalul campionatului.

Pare greu de crezut, dar Sparta a marcat după minutul 90 în trei din ultimele patru runde, de fiecare dată din penalty și de fiecare dată golul aducându-i victoria! Cu Slovan Liberec, praghezii erau conduși cu 1-0 în minutul 90, dar au câștigat cu 3-1, ultima reușită venind în minutul 90+14.

Pe 26 aprilie, în derby-ul cu Viktoria Plzen, Sparta a înscris golul victoriei cu 2-1 tot în minutul 90+14, și tot din penalty. Ca și azi, Ladislav Krejčí a fost cel care a transformat lovitura de pedeapsa.

În acest sezon, Sparta Praga a beneficiat de nu mai puțin de 10 penalty-uri! Adversarii praghezilor au acuzat vehement arbitrajele în mai multe rânduri. Și astăzi, Slavia s-a declarat nemulțumită de prestația arbitrilor și a contestat acordarea loviturii de la 11 metri care a decis partida.

Sparta, posesie de doar 17% în derby-ul câștigat în minutul 90+7

„Sparta nu mai are cum să scape titlul din mână”, a scris publicația iSport, care a remarcat și strategia defensivă adoptată de antrenorul danez Brian Priske. Totodată, sursa citată subliniază și posesia incredibilă pe care Sparta a avut-o în derby-ul câștigat: doar 17%!

Nici măcar nu e prima dată când Slavia primește gol după minutul 90 de la Sparta în acest sezon. Pe 15 aprilie, cele două rivale au încheiat la egalitate, 3-3. Slavia a condus de trei ori, dar a fost de fiecare dată egalată. Golul de 3-3 a căzut în minutul 90+3, un autogol al lui Aiham Ousou, apărătorul suedez al Slaviei.

Slavia s-a „răzbunat” totuși în Cupa Cehiei. Pe 3 mai, Slavia și-a învins rivala în finala competiției, scor 2-0.

Împrumutat la Pardubice la începutul lui 2023, Florin Niță nu a prins niciun meci pentru Sparta Praga în actuala campanie. Contractul portarului român cu praghezii expiră oricum în vară. De-a lungul anilor, la Sparta Praga au jucat alți trei români: Alex Chipciu, Nicolae Stanciu și Bogdan Vătăjelu.

Sparta Praga are 33 de titluri câștigate în istorie, dar cel mai recent l-a luat în 2014.