Lamine Yamal a scris istorie în tricoul Barcelonei! Bornă istorică stabilită la doar 15 ani

Alexandru Hațieganu
Data publicarii: Duminica 30 Aprilie 2023, 15:39
Data actualizarii: Duminica 30 Aprilie 2023, 15:41

Lamine Yamal a intrat in instoria Barcelonei.

Atacantul spaniol Lamine Yamal a devenit sâmbătă cel mai tânăr debutant din istoria clubului FC Barcelona în campionatul de fotbal al Spaniei, după ce a fost introdus în joc în repriza secundă a meciului cu Betis Sevilla (scor 4-0), la vârsta de 15 ani, 9 luni şi 16 zile.

Yamal a scris istorie pentru Barcelona

Yamal a depăşit astfel recordul deţinut de Vicenç Martínez, un fotbalist "azulgrana" din anii 1940, care a debutat la 16 ani, 9 luni şi 5 zile.

Pe lista celor mai tineri debutanţi ai clubului FC Barcelona mai figurează Ansu Fati (16 ani, 9 luni şi 25 de zile), Bojan Krkic (17 ani) şi Pablo Paez ''Gavi'' (17 ani şi 24 de zile).

Lamine Yamal, care a purtat tricoul cu numărul 41, a intrat pe teren în minutul 83 al jocului de pe Camp Nou, în locul lui Gavi.

Pe 23 aprilie, înaintea meciului cu Atletico Madrid, Lamine Yamal devenise deja cel mai tânăr fotbalist din istoria clubului FC Barcelona convocat la prima echipă.