Grasshopper Zurich Elvetia FC lucerna Fotbal extern Grasshopper a RETROGRADAT dupa 68 ani, fanii au oprit meciul si i-au dezbracat pe jucatori! Scene uluitoare
Data publicarii: Luni 13 Mai 2019, 13:32
Data actualizarii: Luni 13 Mai 2019, 13:33

Clubul elvetian Grasshopper Zurich a retrogradat pentru prima data in 68 de ani!

Fanii lui Grasshopper Zurich au oprit meciul din deplasare cu FC Lucerna la 4-0 pentru gazde, suparati ca echipa lor a retrogradat pentru prima data in istorie. Ultrasii i-au pus pe jucatori sa se dezbrace de echipament cand au vazut evolutia scorului. Grasshopper, campioana de 27 de ori in Elvetia, avea nevoie de victorie pentru a pastra sanse matematice la evitarea retrogradarii.

Cativa jucatori si-au predat tricourile si jambierele catre suporteri, care au amenintat ca vor patrunde pe teren. Dupa o pauza de 15 minute, arbitrul a oprit definitiv meciul.

• Grasshopper a RETROGRADAT dupa 68 ani, fanii au oprit meciul si i-au dezbracat pe jucatori! Scene uluitoare

Acum, Grasshopper va fi judecata de Comisia de Disciplina si cel mai probabil pedepsita cu 0-3 la masa verde, ceea ce ar confirma retrogradarea echipei.

Luna trecuta, fanii lui Grasshopper au oprit meciul cu Sion la 2-0 pentru adversari dupa ce au aprins sute de torte.

Cu trei etape inainte de final, Grasshopper ocupa ultimul loc, cu 24 de puncte, la 12 puncte de Neuchatel, penultimul loc fiind destinat barajului de supravietuire in prima liga din Elvetia.