VIDEO Cine a câștigat titlul în Republica Moldova: campioana, decisă în ultima etapă! Performanță pentru Zimbru Chișinău

Sheriff Tiraspol FC Bălți milsami orhei Petrocub Hincesti Zimbru Chisinau Fotbal extern
Data publicarii: Duminica 21 Mai 2023, 11:17
Data actualizarii: Duminica 21 Mai 2023, 11:23

Sheriff Tiraspol și Petrocub Hîncești s-au luptat la titlu, Zimbru a terminat pe locul 3 și va juca în Europa după o pauză de șapte ani.

După ce a învins-o pe Milsami Orhei în ultima etapă din Superliga Republicii Moldova, Sheriff Tiraspol (24 de puncte în play-off) și-a asigurat titlul de campioană (al 21-lea din istorie, toate după 2000!) și accederea în prima rundă preliminară în cadrul Ligii Campionilor 2023/24, anunță MoldFootball.

În Conference League vor juca Petrocub Hîncești (21 p, locul 2), 3-0 cu FC Sfântul Gheorghe în ultima etapă, și Zimbru Chișinău (12 p, locul 3), care revine astfel în cupele europene după o pauză de șapte ani.

Sheriff Tiraspol joacă și în finala Cupei Moldovei

Ultima echipă participantă în Europa va fi stabilită după disputarea finalei Cupei Moldovei dintre FC Bălți și Sheriff.

Dacă vor câștiga bălțenii, vor juca în Conference League, iar dacă va câștiga Sheriff, a patra reprezentantă a Moldovei pe arena internațională va fi Milsami Orhei, clasată pe locul patru, a explicat sursa citată.