CATASTROFA! Fara Messi, Argentina e distrusa de BOLIVIA si zboara de pe locurile care o trimit la Mondial

Leo Messi Argentina Fotbal extern
Data publicarii: Miercuri 29 Martie 2017, 09:57
Data actualizarii: Miercuri 29 Martie 2017, 09:57

Argentina a pierdut deplasarea din Bolivia si tremura pentru mondial.

Argentina, fara Lionel Messi, suspendat cu cateva ore inaintea partidei cu Bolivia, a pierdut, miercuri, in deplasare, cu scorul de 2-0 (1-0), intalnirea din preliminariile Cupei Mondiale din 2018 si a coborat pe loc de play-off. Bolivienii sunt penultimii in grupa sud-americana.

Juan Carlos Arge a deschis scorul, in mintul 31, iar Marcelo Martins l-a majorat, in minutul 52.

Lionel Messi a fost suspendat patru meciuri de FIFA, dupa ce a insultat un arbitru-asistent de la partida Argentina-Chile, scor 1-0, care a avut loc vineri, tot in preliminariile Cupei Mondiale-2018.

De la oaspeti, au mai lipsit, tot suspendati, Javier Mascherano, Lucas Biglia si Gonzalo Higuain.

In schimb, brazilienii, rivalii argentinienilor, sunt aproape calificati la turneul final din Rusia, dupa ce au castigat, pe teren propriu, cu scorul 3-0 (1-0), meciul cu Paraguay. Golurile au fost marcate de Philippe Coutinho '34, Neymar '64 si Marcelo '86. Atacantul Barcelonei a ratat un penalti, in minutul '53.

Alte rezultate inregistrate in etapa a XIV-a a prelimianriilor sud-americane: Ecuador - Columbia 0-2; Chile - Venezuela 3-1 si Peru - Uruguay 2-1.

Cu patru etape inaintea finalului preliminariilor, Brazilia este pe primul loc, cu 33 de puncte, fiind urmata de Columbia - 24 de puncte, Uruguay - 23 de puncte, Chile - 23 de puncte si Argentina - 22 de puncte.

Primele patru echipe se califica la turneul final, a cincea la barajul cu castigatoarea Zonei Oceania.