Bucuria excesivă i-a fost fatală! Un suporter al lui Fener a murit în timp ce sărbătorea golul victoriei cu Galata

Fenerbahce Galatasaray Fotbal extern
Data publicarii: Luni 22 Noiembrie 2021, 19:04
Data actualizarii: Luni 22 Noiembrie 2021, 19:10

Un suporter al echipei Fenerbahce Istanbul a murit, victimă a unei crize cardiace după golul victoriei înscris în prelungirile meciului cu rivala locală Galatasaray, din campionatul de fotbal al Turciei.

Condusă rapid cu 1-0 pe terenul lui Galatasaray, Fenerbahce a egalat în minutul 31 prin Mesut Ozil. Golul victoriei a fost reuşit în minutul 90+4 de mijlocaşul portughez Miguel Crespo.

Ahmet Uysal, în vârstă de 60 de ani, se afla într-o cafenea a unui nepot al său în oraşul Alaşehir (vest), la circa 100 de kilometri de Izmir.

Potrivit DHA, sexagenarul, "fanatic al lui Fenerbahce", a jubilat la al doilea gol al echipei sale înainte de a se prăbuşi. Condus la spital, suporterul a decedat în ciuda intervenţiei medicilor.

"Când Fenerbahce, pe care o iubea atât de mult, a marcat în prelungiri, unchiul meu s-a prăbuşit la pământ. Nu a suportat această emoţie", a povestit nepotul său, Ercan Uysal.

Fenerbahce, care nu mai câştigase niciun meci în campionat din 3 octombrie, este pe locul 5 în clasament, cu 23 de puncte după 13 meciuri, la 7 puncte de liderul Trabzonspor.

Galatasaray, echipa românilor Olimpiu Moruţan şi Alexandru Cicâldău, are 21 de puncte şi este pe locul 8, în faţa lui Beşiktaş (20 de puncte), al treilea mare club din Istanbul. Agerpres